A Sportcsarnok teljes képe messzebbről. Impozáns, kocka, modern épület, több helyen lépcsősorokkal beveztő bejáratokkal. Körben park padokkal, fűvel. Előtérben a Kosárlabdázó nő szobor.

Sportcsarnok

Sportcsarnok már 1873 óta létezett Pécsen, de szükség volt egy sokkal nagyobb létesítményre. Az 1976 óta üzemelő Lauber Dezső Városi Sportcsarnok a város központi sport színhelye. A sporteseményeken túl nagyszabású kulturális rendezvényeknek is otthont ad. A névadó Lauber Dezső nemcsak sokoldalú sportoló, hanem építész is volt. Érdekesség, amit talán kevesen tudnak, hogy Pécsen furcsa, középen a sportpályánál mély sportcsarnokunk van. Ez a városi legenda szerint azért van, mert uszodának szánták eredetileg az épületet.
Érdekesség még, hogy az épület keleti sarkán látható „Kosárlabdázó nő” szobor a hatvanhétszeres válogatott kosárlabdázó, sajnálatosan korán elhunyt Horváth Juditnak állít emléket.

A Sportcsarnok felújítási munkálatai 2019-ben indultak, melynek eredményeként jórészt akadálymentessé vált az épület. Ennek során akadálymentesített bejáratok, parkolóhelyek és akadálymentes mosdó került kialakításra. A megújult épületet 2024 márciusában adták át újra a közönségnek.

Összességében az akadálymentesített földszinten mozgássérültként önállóan lehet közlekedni, helyismerettel nem rendelkező látássérülteknek viszont segítségre lehet szüksége.

Bejáratok:
Rendezvényre érkezve több bejárat is várja a vendégeket, a beléptetés az 1-es és 2-es bejáratokon történik. Az 1-es bejárat az épület Bolygó utca felőli sarkánál található, a 2-es bejárat pedig a lépcsős bejárat.

Az 1-es bejárat az akadálymentes, itt külső lift segíti a kerekesszékes látogatók bejutását, amelyet a személyzet kezel. Egész napos portaszolgálat áll rendelkezésre, a bejárathoz kihelyezett csengővel lehet segítséget kérni a bejutáshoz. Ezen a bejáraton engedik be a bérlettel rendelkező, és a VIP vendégeket is.
Ha a lift nem működne, a Tüzér utca felől, az irodaszárny bejáratán át is be lehet jutni a sportcsarnok épületébe, de a rámpa meredeksége miatt manuális kerekesszékkel itt elkél a segítség. A bejáratnál bal oldalon találhatók a csengők, hagyományos magasságban. A kétszárnyú ajtók nyitása is külső segítséget igényel. 

A 2-es, vagyis a lépcsős bejáratnál a jegyvásárlók beléptetése történik.  Itt kerekesszékkel nem, mozgássérültként nehezen lehet bejutni. Látássérülteknek a lépcsősor jobb oldalán az utcai szinten rövid, piros színű taktilis jelzés irányít a lépcsőre, illetve mutatja a járda irányát. A lépcső tetején lévő taktilis jelzések a lépcsősor végét jelzik. Az épületbe lépve a 2-es bejárat felől kék színű taktilis vezetősáv segíti a látássérülteket a ruhatárhoz.
Az épület többi részében nem találhatóak taktilis jelzések, vezetősávok.

Lelátó:
A sport és egyéb eseményeket megtekintendő, kerekesszékeseknek a mélyített sportpálya szintjén, közvetlen a pálya mellett találhatók helyek. Az emeleti lelátó szintjére lépcsősorok vezetnek, mindkét oldalukon korláttal, a lépcsőfokok szélén taktilis bordával, mely sötétebb színű. 
A lelátón fokozott figyelem szükséges, taktilis és jól elkülöníthető vizuális burkolati jelzések itt már nincsenek. Az itt található székek magassága 46 cm.
A játéktérben két nagy méretű kijelzőn lehet vizuálisan követni a sportesemény állását. Hang alapú tájékoztatás, közvetítés, szünet kezdetére, végére utaló külön figyelmeztetés nincs.

Csendes szoba nem áll rendelkezésre.

Akadálymentes WC:
A földszinten a büfé mellett található tágas akadálymentes mosdó jól megközelíthető, előterében található a pelenkázóhelyiség, és a mosdóban lehajtható ülőkével felszerelt zuhanyzót is találunk. Ülőke elcsúszásgátló nincs.
A vészjelző csengő a portán szól.
A nem akadálymentes mosdók egy szinttel lejjebb találhatóak, ezeket lépcsőn lehet megközelíteni.

Büfé:
Az épületben büfé is várja a vendégeket, ennek a pultja kissé magas kerekesszékből, a személyzet azonban segítőkész. A kihelyezett műanyag asztalok 70 cm magasságúak.

Weboldal:
A Sportcsarnok weboldalán Akadálymentes menüpont ikon található, ami többek között látássérülteknek, diszlexiásoknak jelenthet segítséget. Vakként az oldal jól megszerkesztett, menüpontjai követhetőek, remekül használható. Mozgássérültként is jól használható, a menüpontok átláthatóak, megfelelő nagyságúak, a legördülő listák szintén, könnyű navigálni az oldalon. Nem igényel túl sok kattintást, hogy megtaláljuk a keresett tartalmat.
Segítséget jelenthet az előzetes eligazodáshoz, hogy letölthető alaprajzokat találunk az oldalon az egyes épületrészekről. A Rólunk menü Bemutatkozás almenüjében a feladatok között külön szerepel a fogyatékkal élők sportjának támogatása.  

Megközelítés:
busszal: a 4, 4Y, 104, 104A, 104E járatokkal érkezve a "Sportcsarnok" megállónál kell leszállni. Kertváros irányból érkezve az 1-es járatról a "PÉTÁV" megállónál kell leszállni. Itt azonban megjegyezzük, hogy az 1-es járat nem minden esetben akadálymentes, érdemes erről előre tájékozódni.
A buszmegállóktól magas padkák, göröngyös járdák nehezítik az eljutást mindegyik irányból, kerekesszékkel érkezőknek segítségre lesz szükségük.

autóval: a Veress Endre utca felőli aszfaltozott parkolóban 3 db akadálymentes hely található, táblákkal és burkolati jelekkel ellátva.  Ebből a parkolóból kerekesszékkel rövid útvonalon, könnyen el lehet jutni az 1-es, akadálymentes bejáratig. A liftnél a csengő kerekesszékből is elérhető magasságban van kihelyezve.

Az épületet körülvevő járda jól járható, egyenletes, megfelelő szélességű.

Helyszín

Helység
Pécs
Cím
7623 Pécs, Veress Endre utca 10.
Városrész
Uránváros
Akadálymentes WC
igen

Sportcsarnok 0 hozzászólás

Írj véleményt

Még nincsen hozzászólás

Írj véleményt

Az email címét nem jelentetjük meg. A csillaggal jelölt mezőket kötelező kitölteni. *

Megszakítás