MIÉRT kampány 17: MIÉRT van Neked is szükséged az akadálymentes WC-re?

Ahová a király is csak akadályokon át jut be néha

Rokkant WC, mozgássérült mosdó, és néha – egyre gyakrabban – akadálymentes mosdó. Ez szerepel a táblákon. A mozgássérült WC hogyan lesz mozgássérült, hogyan kell ezt elképzelni? – kekeckedik velem auti elmém, valahányszor látom vagy hallom ezt az elnevezést, és már sorolja is a képtelennél képtelenebb képeket, lepipálva a generatív mesterséges intelligenciákat.
Igazából ezeknek a helyiségeknek a pontos neve akadálymentes mosdó. Sőt, vannak helyek a világban, ahol a nevük hozzáférhető, sürgős mosdó.
Idehaza rendszerint itt található a pelenkázó is, és ugyanezt a helyiséget kínálják fel gyakran szoptatásra, baba-mama szobaként.

Helytelen alternatív felhasználásai: raktár, kisiroda, dolgozói tartózkodó, öltöző… ezekért duplán haragszom. Miért duplán?
Ki akar egy WC-ben holmijait tárolni, ebédelni, kávézni, adminisztrálni, ha van más választása?
És ugyanígy: ki akar egy irodában/öltözőben/étkezőben dolgot végezni, hosszas várakozás után, amíg kipakolják az akadályt jelentő forgószéket, kartondobozokat, takarítóeszközöket, hatalmas takarítógépet, akár balesetveszélyt is jelentő miegyebet…?
Mégis, számtalanszor áll elő ilyen groteszk helyzet!

De ha minden rendben van is odabenn, a bejutásnak egyéb akadályai is lehetnek: ezeket a mosdókat rendszerint kulcsra zárják, azaz nem lehet csak úgy bejutni, külső segítséget kell hívni hol csengővel, hol telefonon, hol élőszóval. A kulcsok őre vagy elérhető, vagy nem. Vagy hamar jön, vagy sokat kell rá várni, vagy egyáltalán nem érünk célt és ekkor jókora bajban vagyunk.
Ha hamar előkerül a felelős személy, még mindig előállhat az a kellemetlen helyzet, hogy az illető nem megfelelő tájékozottságának következtében afféle ellenőrként elbírálná, hogy jogosult vagy-e a használatra, vagy sem, beléphet-e veled a személyi segítőd, a segítő- avagy vakvezető kutyád.

Engem is értek kellemetlen pillanatok, még támbot használata mellett is. A legérdekesebb az volt, amikor a munkatárs felajánlotta, hogy kinyitja nekem az akadálymentes mosdót, mivel az összes többi használatban volt – ha nem szégyellem, nem zavar „ez”. Elvicceltem a dolgot, de nagyon elgondolkodtam: szégyellnivaló, ciki lenne a méltó, biztonságos körülmények közötti mosdóhasználat? Nem, de túl gyakran jár kellemetlen közjátékkal, kínos pillanatokkal.
Sajnos néha kifejezett jogsérelemmel is: a közelmúltban pedig tagtársaim szenvedtek el súlyos sérelmet a tájékozatlanság, a nem megfelelő hozzáállás miatt.

Érdekesség: világszerte több szervezet kínál kulcsot, olykor szó szerint. Az állapotot a felhasználónak a társaság felé igazolnia kell, majd éves tagdíjfizetést követően speciális kulcsot kap, melyen a hálózat összes mosdója nyitható, akár több országban is. Nem kell pénzt, kártyát keresgélni, nem kell kulcsos embert várni, nem kell tartani kellemetlen helyzetektől, emberektől.
Nem mindenhol kell kulcsot, embert keresni: Párizsban és Japánban például bárki igénybe veheti az akadálymentes mosdókat, nincsenek lezárva, ingyenesek.
Magyarországon egyelőre nem elérhetők ezek a megoldások.

Szerencsére nem minden sötét és szörnyű, de jelentős visszatartó erő számomra és szinte állandó szorongásforrás azoknak, akik nem tudnak „hagyományos” mosdóba menni.
Még fogyatékossággal élő ismerőseim között is vannak, akik ép nézőpontokat tanúsítanak: ha nem látszik rajta, hogy baja van, akkor nincs ott semmi keresnivalója, szégyellje magát! Értsd: ők engem is elküldenének, megszólnának, aki több okból is erős indokkal használhatnám. És máris itt motoszkál bennem a szabadkozás: ha jól vagyok, nem használom, csak ha tényleg nagyon muszáj. Szépen internalizáltam ezt is – azaz a gondolkodásom, viselkedésem részévé vált -, hogy bűnösnek érezzem magam, amiért nem látszik rajtam semmi vagy épp jobban vagyok, mint máskor.

Na de akkor ki mehet be az akadálymentes mosdóba?

Egy ideális társadalomban bárki használhatja az akadálymentes mosdót, aki úgy érzi, hogy egy ilyen speciálisan kialakított helyiségben tudja biztonságosan elvégezni a mindenféle dolgát.

Ennek értelmében a mozgásukban látványosan akadályozott embereken túl például olyanok, akik színleg remekül mozognak, na de ha le kell ülni vagy fel kell állni, szűk helyen megfordulni, mozdulatokat végezni – az már kevésbé elegánsan megy nekik bármilyen okból.

Vagy látássérültek: ezek a helyiségek nagyjából egységes belső kialakítással rendelkeznek, könnyebben megtalálható mi-hol van, és nem kell lezúzni magukat a felhasználóknak navigálás közben. Ha vakvezető-, vagy más segítőkutyával közlekedik valaki – itt az eb is elfér. (Igen, bemehet, sőt be is kell mennie a gazdival. Ezek a különleges képzésben részesült kutyák szájkosarat nem, de speciális hámot viselnek.)

Nagy pocakos várandósoknak is hasznos lehet.

Ezekben a helyiségekben nagyobb űrtartalmú szemetesedénynek kell lennie, pláne mivel rendszerint egyben pelenkázók is. Sztómával élők itt kényelmesebben tudják üríteni, cserélni a zsákot. Kényelmesebben, higiénikusabban üríthető a katéterzsák.
A nagyobb szemetesbe beleférnek a használt felnőtt inkontinenciatermékek is.

Valahol be kell adni az inzulint, vagy más injekciós gyógyszerkészítményt? Bizony, erre alkalmas helyiség kellene hogy legyen az akadálymentes mosdó. (Ugyanakkor nincs bennük veszélyes hulladék tároló, így a felhasználónak magával kell vinnie a tűt, stb. és megfelelő helyen, megfelelő tárolóba kell elhelyeznie.)

Használhatnád, ha olyan problémád van, ami mellett nem várhatod ki a néha kígyózó sort, mint pl. IBD, Crohn, urge inkontinencia, vagy ha “csak” megviccelt a szendvicsed.

Ugyancsak az akadálymentes mosdó lenne a célszerű, ha:

Szenzorosan túlérzékeny vagy, ezért nem bírod az állandó ajtócsapódást, a felüvöltő kézszárítót… vagy más olyan állapottal élsz, ami miatt a társas mosdóhasználat egy rémálom megkönnyebbülés helyett

Hajlamos vagy segítséget igénylő rosszullétre: itt van vészjelző. (Buktatók: a vészjelző nem működik, vagy a személyzet nem tudja, hogy mi ez a sípolás, honnan jön és mit kell csinálni.)

Olyan immunállapotod van, ami mellett nem szerencsés túl sok emberrel közösködni: ezeket a mosdókat kevesebben használják és többnyire jobban odafigyelnek a takarítására. Baki esetén pedig könnyebben tudod magadnak fertőtleníteni.

Nem elég nagyok a hagyományos apró, szűk fülkék, nem tudsz szabadon mozogni bennük (mindegy, hogy a méreteid miatt, vagy mozgászavarod van, vagy nem viseled jól, ha hozzád érnek a “falak”)

Ideiglenes állapotod teszi szükségessé: két mankóval, urambocsá mindenféle rögzítőkkel evezel; mások számára nem látható, mozgásban akadályozó sérülésed (akár gyógyulófélben levő műtéti heg, törött borda), vagy egyensúlyzavarod van…

Ha kisgyerekkel, babakocsival vagy és nem áll rendelkezésre ilyen célra kialakított mosdó.

Végül, de nem utolsósorban egy nagyon fontos dolog: ha személyi segítőre van szükséged!
Mindegy, hogy milyen a mozgásállapotod, milyen kapcsolatban állsz az illetővel, vagy milyen nemű. Az sem érv, hogy „de hát korábban nem kellett segítő”. Vannak hullámzó állapotok: egyszer te segítesz, egyszer neked segítenek. Ahhoz, hogy a személyi segítő segíteni tudjon, ott kell lennie veled, benn. Nem kell egyikőtöknek sem igazolni a másik jelenlétének, belépési szándékának a jogosult mivoltát.

Csak, hogy csikizzem a bezzeg-faktort is: az igazán szuper helyiségekben felnőtt méretű (lehajtható) felület van pelenkacseréhez és még zuhany, veszélyeshulladék-tároló is akad. Az ultraszuperekben pedig betegmozgató lift is van.

A People First Egyesület-beli tagtársaim és általam átéltek miatt én eddig az egész országban csak egyetlen helyen használom rendszeresen és szívesen az akadálymentes mosdót. Ez a hely Pécsen az I Love Pécs Café, ahova gyakran betérek egy jó beszélgetésre, hűsítő vagy melengető italra, és online konferenciabeszélgetést is intézhettem már itt. Itt tudják, hogy mire, kinek való, nincs kínos kommunikációs helyzet, szemmelverés, nem kell holmikat kerülgetni és csak akkor van zárva, ha épp foglalt. Ekkor kényelmesen várakozhatok.

Egyébként meg, ha nincs babakocsis hely vagy normálisan kialakított fülke, akkor lezúzom magam, az ingerektől falra mászom, meg ilyenek – sőt, gyakran takarítással kezdek, de ez már a felhasználói oldal huncutsága. És még fizetek is érte.

Sokkal hepibb lennék, ha kibővülhetne az “ide bátran bemehetsz-mosdó” listám! Remélem, ezzel az írással közelebb jutunk ehhez a célhoz.

❗️Írd meg nekünk kommentben, Neked milyen tapasztalataid vannak az akadálymentes mosdókkal!

Kerekes Hilda írása

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük