Adatlap
Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium/Pécs Zoo
Az 1960-ban megnyitott népszerű Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium a Mecsek oldalában, gyönyörű környezetben épült. A Pécs felett található, 4 hektár alapterületű Zoo Magyarország legmagasabban fekvő állatkertje.
Több, mint 300 faj közel 1500 egyede lakik itt és várják gondozóikkal a vendégeket. Akvárium, terrárium és szabadtéri kifutók, betekintést nyújtó helyiségek mellett étterem, büfé is várja a nagyérdeműt. Látványetetések, igény szerint állatetetéssel egybekötött csoportvezetés, zoopedagógiai foglalkozás is elérhető.
Fogyatékossággal élők számára is látogatható a Pécsi Állatkert, nekik és egy fő kísérőjüknek – a megadott feltételek mellett, ezek az Állatkert honlapján megtalálhatóak – a helyszínen megvásárolható kedvezményes belépőt kínálnak.
A park és a hozzá tartozó épületek összességében kerekesszékkel bejárhatók, bár a kültéri részen elkél a segítség: a Mecsek adta terepviszonyok miatt ugyanis helyenként meredekek a lejtők-dombok. Jó hír, hogy a főépületben és a parkban is több helyen vannak padok, ám néhány kültéri pad ülőfelülete magasabb, mint 50 cm.
A főbejáratot a járda és a parkoló felől is mindkét oldalán korláttal ellátott rámpán közelíthetjük meg. Az ajtókon könnyűre beállított ajtófékek vannak, így ezek nyitása nem okoz nehézséget.
A pénztáraknál a pultok megfelelő magasságúak kerekesszékből is, viszont az első pénztárhoz vezető, látássérülteknek segítő sárga-fekete csík megkopott. Az emeletre lifttel és lépcsőn is fel lehet menni. A lépcsőfokok átlagos magasságúak, szélükön kontrasztos és taktilis jelzés, csúszásgátló sáv nincs.
Akadálymentes mosdó és külön helyiségben a pelenkázó a főépület mellett található. A mosdó kerekesszékkel kényelmes, tiszta. A WC ülőkén elcsúszásgátló nincs. A kapaszkodó stabil, könnyen felhajtható.
A főépületben található étterem akadálymentes, manuális kerekesszékkel jól oda lehet férni az asztalokhoz.
A főépületben kerekesszékkel is jól körbe lehet gurulni, a fókák medencéjébe betekintő ablakhoz viszont lépcsőfokok vezetnek.
Látássérültek számára taktilis jelzések, audio guide jelenleg nem elérhető, ez utóbbi többnyelvű bevezetésére ígéretet kaptunk. Hallássérülteknek indukciós hurok nincsen.
Az emeletre, a terráriumba lift vezet, mely a pénztárak után, a jobbra nyíló akvárium részleg elején található. A lift végre hangosan tájékoztat, ami számunkra mindig üdítő kivételt jelent az liftek amúgy gyakran elfelejtett akadálymentesítésekor. Gombjai Braille feliratokkal ellátottak, és a síkírású számok jól kitapinthatók azoknak a látássérülteknek is, akik a Braille-írást nem ismerik. A kezelőgombok kerekesszékből elérhetők, megfelelő nagyságúak, távolságúak.
Az emeleten az izgalmas terrárium található, ez akadálymentesen elérhető. Az oktatóterembe lépcsősor visz fel, kerekesszékkel így az nem megközelíthető.
A park külső területén a legszűkebb ösvényen is el tudtunk férni manuális kerekesszékkel. Gondot a meredekebb ösvények, az Afrika teraszra vezető lejtő jelenthetnek.
A parkban található tigris-oroszlán-víziló házba széles lépcsősor és rámpa is vezet. Korlát csak a rámpa jobb oldalán van. Az ajtó könnyen nyílik, bent férfi/női mosdó (ezek nem akadálymentesek), padok, interaktív oktató falitáblák találhatóak. A park területén büfék üzemelnek, téli ottjártunkkor ezek zárva voltak. A Büfé terasz nem közelíthető meg akadálymentesen.
Az Állatkert területét akadálymentesen a pénztárak felé, a bejáraton át lehet elhagyni.
Weboldal:
a weboldal rendkívül informatív, jól felépített. Látássérült felhasználók számára kissé átláthatatlan, ezt autista tagunk is megerősíti. Az állatok leírásai között nem igazán lehet eligazodni, mindegyiket nem lehet egyenként elolvasni. A főbb menüpontokra rákattintva (programok, szolgáltatások, stb.) zavaró, hogy az állatok leírásainak egy része jelenik meg, és a lényegi információk elvesznek, vagy meg sem jelennek. Sok a közbeékelt kép, ami megzavarja a folyamatos szövegolvasást, és ezek miatt a képernyőolvasó is elveszíti a fókuszt. A képekhez nincsenek leírások, ami látássérülteknek élvezhetetlenné teszi azokat. Látássérültként egyedül a jegyárak menüpontot lehet teljes egészében látni.
Megközelítés:
busszal, a 34, 35, 35Y járatok az úttest túloldalán, az “Állatkert” nevű megállóban állnak meg. Akadálymentes, alacsonypadlós buszok közlekednek, LED-kijelzős vizuális tájékoztatással, a hangos tájékoztatás időnként halk lehet. Az érkezési megálló akadálymentes. A járda itt sima, felfestett zebra az úttestnél nincs, viszont a járdaszéleken veszélyt jelző taktilis jelek találhatók.
A város felé vezető oldalon lekerekített járdaszegély csak valamivel távolabb, a parkolóból átkelve található. A buszmegálló felé vezető járda szélessége itt nem egyforma, 120-95 cm között váltakozik. A megállóban kerekesszékkel nehezebb lehet a megfordulás, mert egy 2-6 cm magas szegély miatt keskenyebb a járda.
A buszmegállók és a bejárat között az érkezéskor 1-2 perc, vissza 2-4 perc séta az Állatkertig.
autóval megközelíthető a Málics Ottó utca felől, a Lapisi úton, illetve a Dömörkapui úton. Az állatkert előtt két akadálymentesített parkoló van közvetlenül egymás mellett a parkoló bejárathoz közelebb eső részen, bal oldalon, a rámpa előtt. Az ezeket jelző táblákat véleményünk szerint kicsit magasra helyezték (170-180 cm). A főépületet az akadálymentesített parkolók felől megfelelően kialakított rámpán könnyen meg lehet közelíteni.
Hilda
Az Állatkert sok mindent megtesz, hogy felejthetetlen élményt nyújtson új és visszatérő látogatóinak, munkatársaik segítőkészek, kedvesek.
A weboldal sok hasznos és érdekes információt tartalmaz – azonban nem mondhatom, hogy jól felépített lenne, már a leírásban is számos eltérés szerepel és én továbbiakat tapasztalok, amik nem csak a fogyatékossággal élő látogatók felhasználói élményére hat ki, hanem mindenkinek kihívást jelent.
Hasznos lenne, ha a weblapot átnéznék az üzembentartók és változtatnának, amin kell.