Hogy jutottunk 1-től a 100-ig 6 év alatt

100 helyszín szerepel már az országban egyedülálló Akadálymentes Pécs Adatbázisunkban!

Nagyon büszkék vagyunk rá, hogy Pécsen 2018 óta tudunk működtetni egy olyan ingyenes, magyar és angol nyelvű adatbázist, mely a VALÓBAN akadálymentes helyszíneket mutatja be.

Hogy is indult ez? Emlékezzünk vissza, hiszen olyan jólesik.
Az ötletet egyesületi tagjaink vetették fel, miszerint jó lenne valamiféle lista Pécsről, amiben a valóban akadálymentes helyszíneket gyűjtjük össze. Fontos lenne ez nagyon, hiszen fogyatékossággal élőként mindent előre meg kell tervezni: hova lehet bejutni, honnan, van-e ott segítség, van-e ott akadálymentes WC, stb. stb. sőt stb.stb. és még stb.

Az ötlethez nagyon hamar csatlakozott IT mérnök tagunk, aki nem listában, hanem adatbázisban gondolkodott. Ezt továbbgondolva elnökünk már nem saját adatbázisra, hanem mindenki számára hozzáférhető adatbázisra gondolt. Sőt, mivel ez jelentős lépés az akadálymentes turizmus fejlesztéséhez, legyen ez ingyenes, és a magyar mellett angol nyelvű is.

Minderre fel kellett készülnünk.
Létrejött egy lelkes team a tagjaink közül, akik vállalták a helyszínek feltérképezését, a koordinálást, a pénzszerzést.
Képzéseket szerveztünk rehabilitációs szakmérnök tagunk segítségével, és akadálymentességi, jogi, kommunikációs tudással felvértezve megírtuk az Akadálymentes Pécs Adatbázis (nekünk azóta csak APA) Módszertanát. Mit, hogyan, kivel, melyik helyszínek, mi a legfontosabb, csekklista a feltárásokhoz, hogyan lehet ezért fizetni a benne dolgozóknak, marketing hogy tudjanak róla minél többen…..Ezek voltak, és ma is ezek az irányelvek.
A képzések azóta is folyamatosak, a feltárás professzionális lett, csakúgy mint az IT támogatás, köszönhetően újabb szakember tagunk bekapcsolódásának.

Fontos felismerés volt számunkra, hogy ami a fogyatékossággal élőknek jó, az ugyanannyira fontos az időseknek, a babakocsis kisgyerekes családoknak, sőt a gurulós táskásoknak, és mindenkinek, akinek az akadálymentesség kényelmesebb!

És elindultunk.
Most már bevalljuk, óriási izgalommal léptünk be 2019. február 13-án az egyik legismertebb pécsi étterem, a Nana kapuján. Ha ott akkor nem találkozunk azonnal nagyon készséges, támogató, együttműködő fogadtatással, lehet, hogy nincs folytatás. De az első helyszín megadta a lendületet.

Később kikacsintottunk Pécs környékére is, hiszen a pécsiek és a turisták is kirándulnak, nem hagyhatjuk ki a mellettünk lévő izgalmas helyszíneket sem.

És elérkeztünk 2024. november 30.-hoz, amikor századikként egy különleges helyszínt, egy akadálymentesen is használható edzőtermet, a Cutler Gym-et mutathattuk be.

A feltáró team-tagok időnként cserélődtek, mert ez bár lehet, hogy kívülről nem látszik, de bizony egy igen fárasztó, felelősségteljes munka.

Azóta nemzetközi projektben is legjobb gyakorlatként adtuk tovább az APA-t, felkerült Pécs város hivatalos weboldalára, videós kisfilmeket készítettünk Youtube csatornánkra arról, hogy mennyire fontos az akadálymentesség mindenkinek. Tagjai lettünk a Pécsi Turisztikai Kerekasztalnak, ahol az akadálymentes turizmus a mi területünk. Előadásokat tartunk magyar és nemzetközi meetingeken, konferenciákon, az egyetemen, ahol mindenki megismerheti a mi APA-nkat.

Nagyon büszkék vagyunk a People First Egyesület szakmai teamjére, akik ezt az adatbázist létrehozták és fenntartják:
– a szakmailag képzett feltáró teamre, akik maguk is fogyatékossággal élők,
– az IT csapatra, akik megalkották és professzionálissá fejlesztették az adatbázist, sőt gondozzák akkor is, ha baj éri
– a koordinátorotokra, akik pályázatokat írnak, szervezik a feladatokat, feltöltik az adatokat, képeket, térképeket, akadálymentessé teszik azt mindenki számára, és megküzdenek az adminisztrációval
– a helyszínek tulajdonosaira, akik értik, érzik, hogy ez fontos, hogy ez kétoldalúan megéri.
És nagyon büszkék vagyunk a felhasználókra, a fogyatékossággal élőkre, idősekre, kisgyerekes családokra, akik már tudják, hogy ha az Akadálymentes Pécs Adatbázist használják, biztos és friss információkhoz jutnak.

Nagyon fontosak nekünk a visszajelzések, melyeket az egyes helyszínek alatt a Hozzászólás szekcióban írtok! Köszönjük az eddigi magyar, angol és német nyelvű saját tapasztalataitokat.

Ha úgy érzed tudod támogatni ezt a tevékenységünket, hálásan megköszönjük. Teheted ezt a weboldalunk Adományozok gombjával, vagy vedd fel velünk a kapcsolatot: info@peoplefirst.hu

Mi biztosan tovább pályázunk, szerzünk pénzt hogy az Akadálymentes Pécs Adatbázisunk fennmaradjon, új helyszínekkel bővüljön és a régiek is folyamatosan frissülhessenek.

Hajrá APA! 🙂

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük