Archívumok

Közgyűlés

Egyesületünk éves Közgyűlését tartottuk 2025. június 5-én a pécsi Civil Közösségek Házában.

A Közgyűlésen szép számmal megjelent az egyesület tagsága, így az határozatképes volt.

A tagság először a száraz tényekkel kellett szembesüljön és végighallgatta az elnökség 2024 évi pénzügyi beszámolóját, melyet elfogadott.
A 2024-es szakmai beszámoló már sokkal inkább felvillanyozta a résztvevővet, érdeklődő, tisztázó kérdések érkeztek, majd a szakmai beszámolót is elfogadta a közgyűlés. Volt miről beszámolnia az elnökségnek, ismét nagyon sűrűre sikeredett a 2024-es év is.

Ezután szabadabb témákhoz érkeztünk, és átadtuk a 2024-ben legaktívabb tagjainknak a köszönő oklevelet. A tavalyi munkájáért Kakusziné Tamasy Ildikó és Molnár Gyöngyi kapott ezúttal oklevelet. Ezzel kívánjunk emlékezetessé tenni mindannyiunk számára, mennyire értékeljük és köszönjük mindkettejük elkötelezettségét és szívből jövő tevékenységét a fogyatékos társadalomért, és az egyesületi ügyekért. Köszönjük Nektek!
Idén a partnerszervezeteink közül az Emberség Erejével Alapítvány és a TASZ Pécsi szervezete kapott tőlünk oklevelet. Mindkét szervezet rengeteget tesz a helyi fogyatékos közösség emberi jogainak fejlesztéséért, sokat köszönhetünk nekik a partnerségépítésben is. Partnereink már korábban, május 5-én, az Önálló Életvitel Európai Napján megkapták az oklevelet.

Már a büféasztalt is gyakran megcélozva ugrottunk neki a szervezeti változások átbeszélésének, amit az egyesület egyre komplexebb működése tesz szükségessé. A közgyűlés a változtatási tervet elfogadta, annak megvalósítása próbaidőszakra rövidesen elkezdődik. 

Majd az egyesületi belső életet erősítendő az idei szabadidős és kulturális tervekről esett szó. Ebben kirándulás, közösségépítő csapatjátékok, nyitott programok szervezése szerepel.

A kérdések, hozzászólások szekcióban igen élénk beszélgetésbe kezdtünk, többek között hasznos információkról, remek új ötletek merültek fel, és beszéltünk a tagság számára képzésekről is.

Kimentünk az utcára a civilekért!

Csatát nyertünk, de a háborút még nem.

Az elmúlt hetekben lázas izgalomban tartotta a közvéleményt a kormány által váratlanul beterjesztett “a nemzeti szuverenitás védelméről” szóló törvénytervezet. Ezt a civil szervezetek azonnal inkább leszámolási törvénynek kezdték nevezni, hiszen listázná és büntetné az összes civil szervezetet akik bármilyen külföldi pénzt fogadnak el, függetlenül a tevékenységük formájától. Mivel ez szembemegy minden létező magyar és EU jogszabállyal, sőt a józan ésszel, szinte minden napra jutott egy megmozdulás, kreatív akció. Megmozdult Pécs híresen összetartó és aktív civil hálózata, mi is kimentünk az utcára, tüntetéseket szerveztünk, utcafórumokat tartottunk Pécs különböző forgalmas helyein.

Szuper érzés, hogy egyértelműen pozitív visszajelzéseket kaptunk az utca emberétől, gratuláltak, drukkolnak nekünk civileknek. Érezhető Pécsen is, ahogy országosan, hogy a lakosság elsöprő többsége nem ért egyet ezzel az ijesztően nem demokratikus törvénytervezettel – függetlenül attól, hogy milyen párt szimpatizánsai.
A civilek és a sajtó mellett elítélték a tervezetet a bírók, az ügyvédek, a reklámszövetség és a szakszervezetek, és aggodalmának adott hangot a bankszektor is. Rengetegen szolidarítottak velünk Európa-szerte, és az Európai Bizottság is a javaslat visszavonására szólította fel a kormányt.

Biztató, hogy van értelme felemelni a szavunkat, hiszen olyan váratlanul ahogy jött, a parlamenti szavazás előtt egy nappal lekerült a napirendről a leszámolási törvény! Őszig biztosan nem tárgyalja a Parlament ami egyértelműen a civil aktivizmusnak is köszönhető.

A szavazást elhalasztották, de a törvényjavaslatot nem vonták vissza. Ezért Pécsen mi megyünk tovább az utcafórumokkal, és június 10-én Civil Fórumot is hívtunk össze, ahol azt kívánjuk elérni, hogy a pécsi önkormányzat határozatban egyértelműen ítélje el ezt a törvényjavaslatot és álljon ki a civiljei mellett.

Sokkal nehezebb ilyen körülmények között, de közben meg dolgozunk tovább azon, ami a dolgunk.
Érted lettünk.
Veled vagyunk.
Miattad maradunk.

A legfontosabb napunk partnerekkel

Egyesületünk eredményeit sosem egyedül érjük el. Továbbra is mélyen hiszünk a partnerségekben. Pécsen élénk civil élet zajlik, így szerencsére lehetőségünk van kapcsolódni kiváló szervezetekhez.

Az Önálló Életvitel Európai Napja május 5-én nagyon fontos egyesületünknek, mivel a People First szervezetek alapvető célja világszerte a fogyatékossággal élők önálló életvitelének támogatása az élet minden területén.

2024-ben döntött úgy egyesületünk elnöksége, hogy ezt az egyik legfontosabb napot nemcsak magunknak, hanem partnereinknek is megpróbáljuk emlékezetessé tenni. Ezért ezen a napon köszönő okleveleket adunk át aktív egyesületi tagjainknak és partnereinknek.

Ez alkalomból ma tudtunk találkozni, és nagyon sok szeretettel nyújthattuk át a köszönő okleveleket két fontos partnerünknek, akiknek sokat köszönhetünk, és akik nélkül bizony sokkal szegényebb lenne a helyi civil társadalom:
az Emberség Erejével Alapítványnak és a TASZ Pécsi szervezetének.

Kik ők? A TASZ nagyon fontos emberi jogi segítséget nyújt civil szervezeteknek, így nekünk is. Emellett alapvető közösségépítő munkát folytatnak – Pécsen például évek óta sikeresen fogják össze a fogyatékossággal élőkkel foglalkozó civil szervezeteket különböző akadálymentesítési célokért való közös munkában.

Az Emberség Erejével Alapítvány elindított minket a professzionális pályázás és tervezés útján, és példaként szolgál nekünk a közösség- és partnerségépítésben. Ők az egyik legerősebb motorja a pécsi civil életnek.
Köszönjük Nektek, hogy a társadalmi inklúzióért dolgoztok!👏

A képen balról jobbra:
Kerekes Hildegard (People First), Nyirati András (Emberség), Brumecz Viktória (TASZ), Pataki Veronika (People First), Fúrós Anita (Emberség)

Civilek és cégek összefogása az 1%-ért

Pécsen jó civilnek lenni!
Újabb remek összefogás indult útjára városunkban, egy igazán hiánypótló kezdeményezés aminek nagy örömünkre részesei lehetünk. Sőt, Te is lehetsz helyi civil szervezetként, vagy helyi cégként. Olvasd csak hogyan:

Az Emberség Erejével Alapítvány által generálva és koordinálva, aktív és a helyi közösségért tenni akaró pécsi cégek és civil szervezetek fogtak össze, hogy együtt tegyünk a helyi értékekért, a helyi közösségért.
Első közös projektünk a “Maradjon köztünk!” kampány kidolgozása, mely azt célozza, hogy a pécsiek az személyi jövedelemadójuk (SZJA) 1%-át helyi szervezetek támogatására fordítsák, vagyis így a helyi közösséget gazdagítsák.

Április utolsó napján sajtótájékoztatón mutattuk be a Maradjon köztünk! kampányt és a szervező Cégek és Civilek közösséget. A Cégek és civilek csapat eddig 12 szervezetből áll – köztük a People First – de nyitott, vagyis várjuk további aktívan tenni akaró civilek és cégek csatlakozását.

A csapat létrehozott egy weboldalt, melyen elérhető a bemutatkozásra jelentkező civil szervezetek tevékenysége. Sőt, az összes (575) pécsi székhelyű szervezet adatai, amelyek 2024-ben SZJA 1% felajánlásban részesültek. Innen választhatnak a pécsiek, melyiküknek ajánlják fel május 20-ig az SZJA 1%-át.

A weboldalon szintén megtalálható a kampányban résztvevő cégek, civil szervezetek rövid leírása, továbbá kampány-kisokos és tájékoztató anyagok azoknak a helyi vállalkozásoknak, akik szívesen csatlakoznának.
De ha valaki elakadna hogyan tudja megtenni a felajánlását, akkor ehhez is nyújtunk segítséget és direkt linket.

Mivel a legnagyobb probléma, hogy Magyarországon nagyon sokan nem foglalkoznak az 1%-uk felajánlásával, a fő cél, hogy őket buzdítsuk aktivitásra. Ez az 1% eleve levonásra kerül mindenki adójából, így ha valaki nem ajánlja fel egy civil szervezetnek támogatásként, elveszik a köz számára. Van aki úgy gondolja, hogy az ő kis pénze mit sem ér, de ez korántsem így van! A civil szervezeteknek minden kis összeg nagy segítséget jelent a működésükhöz!

És hogy miért a helyi civileket szeretnénk ha támogatnák a felajánlók? Mert a helyi értékek támogatását tartjuk fontosnak, a helyi civilek munkájának erősítése lényeges, hiszen ők a pécsiekért dolgoznak. 

A jelenlegi kampányhoz csatlakozó helyi cégek vállalják, hogy tájékoztatják munkavállalóikat az 1% felajánlás fontosságáról és motiválják őket, hogy a május 20-i határidőig rendelkezzenek, lehetőleg egy pécsi civil szervezet számára.

CSATLAKOZZ, hogy vagy már idén, vagy a továbbiakban Te is részese legyél ennek a példaértékű kampánynak!

Ha CIVILKÉNT szeretnétek megjelenni a maradjonkoztunk.hu weboldalon, akkor ezt az űrlapot töltsétek ki: https://forms.gle/zFeFZ1TsS2DamFJj9

Ha CÉGKÉNT csatlakoznátok a kampányhoz, vagy a Cégek & Civilek közösséghez, akkor írjatok erre az email címre: info@emberseg.hu

Támogasd a helyi értékeket, az SZJA 1% pedig Maradjon köztünk!

Az összefogás jelenlegi tagjai (akik remélik, hogy közösségük egyre bővül):
Cégek:
Games for Business
Innoteq Kft.
Pannon Cégcsoport
Webstar
YCO

Civilek:
Emberség Erejével Alapítvány
Élménylelő Ifjúsági Egyesület
Közelítő Egyesület – Pécsi Kosár
People First Közhasznú Egyesület – Pécs
Pécsbányai Kulturális Egyesület
Pécsi Közösségi Alapítvány
Zöld-Híd Alapítvány

Fejlemények az akadálymentes bankolás projektben

Szeretnénk bemutatni Nektek a CODE nemzetközi projektünk következő Hírlevelét, melyből értesülhettek a projekt haladásáról.  Az akadálymentes bankolás elérését segítő projekt a fogyatékossággal élők tudatosságát, felkészültségét,  valamint a banki szektor innovációját hivatott támogatni.

Majdnem kész a fogyatékossággal élőknek segítő tréninganyag, indul az önálló bankolást támogató platform és applikáció fejlesztése, majd ezután a cêlcsoport általi tesztelése.

Minderről bővebben a rövid  Hírlevélben olvashattok ide kattintva: HU CODE Hírlevél 2025 április

 

 

Munkában a FairCare Tanácsadó Csoport

Mielőtt megkezdjük közös munkánkat a nemzetközi FairCare projektünkben, szerettünk volna egy ismerkedős, egymásra mosolygós online beszélgetést a magyar Tanácsadó Csoporttal. Majdnem három évig fogunk együtt dolgozni, és hisszük, hogy az ő munkájuk lesz a legfontosabb ebben a nemzetközi projektben. 

A magyar Tanácsadó Csoport 7 szervezetből összesen 10 főből áll, nagy örömünkre nemcsak Pécsről, hanem Győrből és Szegedről is. Minden országban létrejöttek hasonló tanácsadó teamek, reprezentálva a projekt három célcsoportját: a tartós ápolásra/gondozásra szorulókat (nálunk ők a fogyatékossággal élők és az idősek), a családtagokat-barátokat-rokonokat, és az intézményi dolgozókat.

Feladatuk lesz, hogy minden projektfázisban véleményt nyilvánítanak, befolyásolják a projekt előrehaladását, és ötleteikkel megvalósítják a „Semmit rólunk nélkülünk” elvet.

Az első magyar team-találkozónkon nem mindenki tudott részt venni, de nagyon kellemes beszélgetést folytattunk, és nemsokára újra találkozunk, most már mindenkivel. Máris elkezdődött a szakmai munka, fontos vélemények és ötletek hangzottak el. Már most látjuk, hogy ez egy nagyszerű csapat lesz, öröm lesz együtt dolgozni! 🙂

Április 16-án kiküldtük a projekt-célcsoportjaink igényeit feltáró kérdőíveket a magyar Tanácsadó Csoportnak véleményezésre. Szeretnénk tudni, hogy minden világos-e, mindenre gondoltunk-e, és kellően akadálymentes-e.
A kiküldendő kérdőíveket az egyes partner országok Tanácsadó Csoportjainak véleményét figyelembe véve fogjuk véglegesíteni.

Köszönjük a mai találkozót magyar csapat! 🙂

A FairCare projektről itt olvashatsz többet: FairCare projekt

FairCare Hírlevél: először együtt mindenki az önálló életvitelért!

Megjelent FairCare Erasmus+ projektünk első Hírlevele, melyben nagy örömmel tájékoztatunk Benneteket a nemzetközi összefogásról.

Olvashattok arról miről szól ez az együttműködés. Röviden megismerhetitek a partnereket akik ebben a projektben összefognak az önálló életvitel fejlesztéséért Magyarországon, Németországban, Olaszországban, Írországban, Spanyolországban és Cipruson.

Néhány mondatot a barcelonai első személyes találkozónkról is írtunk Nektek, ahol elindítottuk ezt a nagyívű és igen fontos hiányt pótló projektet.
Most először mindenki részt vesz az önálló életvitel fejlesztésében, akinek részt kell vennie: mindenki aki tartós ápolásra/gondozásra szorul,
a családtagok és a segítők,
és az intézmények innovatívan gondolkodó munkatársai.

Már megalakult minden országban, így nálunk is a Tanácsadó team, ahol minden említett oldal képviselteti magát. Magyarországon nem csak pécsi résztvevői vannak a teamnek, de Szegedről és Győrből is bekapcsolódnak remek szervezetek a munkába. A Tanácsadó team mindent véleményez, képviselve a “Semmit rólunk nélkülünk!” elvet.

A Hírlevél:

Itt olvashatjátok a hírlevelet pdf-ben: Fair Care Hírlevél 1.

Olvassatok többet a FairCare projektről itt:https://peoplefirst.hu/blog-post/faircare-erasmus-nemzetkozi-projekt/

Kövessetek minket a Facebookon is!
People First Közhasznú Egyesület: https://www.facebook.com/PeopleFirstHun
FairCare projekt: https://www.facebook.com/groups/523950267376170

 

 

Beszélgetéssorozatunk az önálló életvitelről

Van létjogosultsága ma még a szegregációnak?!
Vannak-e külön problémái a fogyatékossággal élőknek, vagy tulajdonképpen az önálló életvitelhez szükséges valamennyi probléma közös társadalmi jelenség?

Ezeket a kérdéseket jártuk körbe a második Fogyatékosság és önálló életvitel beszélgetésünkön 2025. március 18-án a Civil Közösségek Házában. A múltkori rendkívüli aktív, inspiráló beszélgetést nagy örömünkre most is sikerült megismételni. Bizonyítva ezzel, mennyire szükség van a hasonló beszélgetésekre, mind a témáját, mind a résztvevők körét tekintve. Ilyen ugyanis, hogy az önálló életvitel fejlesztésében résztvevő valamennyi szereplő, – vagyis a fogyatékossággal élők, a családtagok/segítők, és az innovatívan gondolkodó intézményi dolgozók – együtt leüljenek és megismerjék egymás tapasztalatait, tanuljanak egymástól, ilyen még nem volt.

A jelenlegi beszélgetésen kibővült a résztvevők köre, a helyi döntéshozók részéről elfogadta meghívásunkat Bognár Szilvia, a Pécs MJ Város Polgármesteri Hivatala társadalmi kapcsolatokért felelős civil tanácsnoka. A sajtó részéről a Pécs TV-nek és a Dunántúli Naplónak /Bama köszönjük látogatását. Ritka, ezért külön örömet okozott nekünk, hogy Bognár Szilvia és a Dunántúli Napló munkatársa is végig maradt a beszélgetésen, aktívan bekapcsolódva, igen fontos gondolatokkal gazdagítva az eszmecserét.

A beszélgetés-sorozatot lehetővé tevő, az Európai Unio által támogatott Indeed Erasmus+ projektünk bemutatása után izgalmas része következett a beszélgetésnek. A múltkori workshopon több fogyatékossággal élő társunk vetette fel, hogy neki igenis hasznos volt a szegregált oktatás/nevelés, és a mai inklúzív világban is helyét látná. Az erről indult, előrevivő vitában arra jutottunk, hogy a szegregációt mint fogalmat meghaladta a kor. Mégis, ha jól figyelünk, jelen van a mai világunkban, és nem is mindig károsan. Vagyis nem ítéli hasznosnak önmagában a szegregációt a csapat, nem kívánja annak visszatérését, de néhány formában helye van a jelenlegi világban. Az, hogy ez egy fejlődés eredménye lesz, és eltűnik, vagy átalakul, megmondja a jövő. A téma azonban nagyon inspiráló volt, és a csapat szeretné folytatni, lehetőség szerint az oktatásban/nevelésben részt vevő szakemberekkel kiegészülve.

Másik beszélgetés témánk az volt, hogy vajon a mai világban aki önállóan kíván élni, ugyanazokkal a problémákkal találkozik-e, mint a fogyatékossággal élők? A munka, a lakhatás, az egészségmegőrzés, a közlekedés, a szülőkről leválás, a saját jogok ismeretének szükségessége témákat körbejárva arra jutott a beszélgető csapat, hogy igen, alapvetően ugyanazok az elvárások és a problémák is. Néhány szegmensben azonban a fogyatékossággal élők külön figyelmet és speciális segítséget igényelnek. Fontos azonban, hogy bár mindegyik témában kijött az akadálymentesség, mint speciális igény, még ez is mindenkinek hasznos, aki kényelmesebben kíván élni.

Az Indeed projektünk nemsokára egy igen hasznos, mindenki számára magyarul is elérhető Útmutató létrejöttével zárul. Ebben a résztvevő partnerországok önálló életvitellel kapcsolatos módszerei, tapasztalatai mellett hasznos útmutatást nyújtunk arról, hogyan lehet és kell hasonló helyi beszélgetéseket generálni az önálló életvitel fejlesztéséről.

A projekt folytatásának tekinthető a már elindult Erasmus+ FairCare projektünk, melyben kiszélesítjük a célcsoportot, és az önálló életvitel fontosságát minden, tartós ápolásban/gondozásban résztvevővel beszéljük meg. Ugyanígy minden oldalt bevonva, akiknek jelen kell lenniük az önálló életvitel fejlesztésében. Itt tréninganyagot is kidolgozunk, és tanácsadó csapatokat hoztunk létre minden országban a három oldal résztvevőiből, a “Semmit rólunk, nélkülünk!” elv megvalósítása érdekében.

Kövessetek minket a Facebookon, legyetek velünk, gondolkodjatok együtt velünk!

Indeed: beszélgetések az önálló életvitelről

Indeed nemzetközi projektünk utolsó személyes találkozóját tartottuk 2025. március 11-12-én az olaszországi Milanoban.

Az Erasmus +Indeed projekt célja, hogy a partnerországok betekintést kapjanak az önálló életvitel helyi módszereibe, sajátosságaiba, tanuljanak egymástól, és ha lehet, fejlesszék a tanultak szerint a saját lehetőségeiket országukban.
Nagyon hasznos, élvezetes projekt, sokat tanultunk mi is a német, szlovák és olasz partnerektől.

A jelenlegi meetingen az olasz inkluzív iskolai képzésbe nyerhettünk bepillantást. Láttunk egy nagyon modern inkluzív iskolát és annak ellenkezőjét is. Jártunk egy olyan pizzázóban, melyet autisták működtetnek, nagyon sikeresen (PizzAut).
Dolgoztunk a készülő Útmutatón, mely beszélgetések szervezését ösztönzi az önálló életvitelről. És egy igen érdekes, hasznos kiértékelést tartottunk arról, melyik partner-csapat hogyan látta az egyes országok lehetőségeit, a bemutatott programokat, hogyan értékelte a személyes találkozókat.
Fontos volt hallani, hogy melyik partner mit fog a saját országában is biztosan megvalósítani.

Ez a projekt kiváló alapozása egy, a témát még mélyebben feltáró projektünknek (FairCare).

2025 március 18-án az Indeed projektben nagyon izgalmas beszélgetésre várunk Benneteket, ahol már a döntéshozókat és multiplikátorokat is bevonjuk. Két érdekes témában szeretnék némi diskurzust, akár vitát is generálni. Várjuk a regisztrációkat még a workshopra: https://www.facebook.com/events/1150852777050908

Fogyatékosság és önálló életvitel workshop

Nagyon jó látni, hogy egyre több fórumon van lehetőségünk beszélgetni az önálló életvitelről.
Ám legtöbbször valljuk be, a fogyatékossággal élők beszélgetnek egymás között. Időnként csatlakoznak családtagok és segítők is, ami már nagyszerű eredmény. Ám az, hogy intézményi dolgozók is jelen vannak, olyan nem szokott előfordulni.

A People First Egyesület a nemzetközi Indeed projektjén belül ma ilyen beszélgetős workshopot szervezett Pécsen, ahol mint egyes szereplő jelen volt, aki az önálló életvitel fejlesztésében érdekelt.
Családtagok, főállású segítők, önállóan és nem teljesen önállóan élő fogyatékossággal élők, és innovatívan gondolkodó intézményi dolgozók/vezetők mondták el véleményüket, tapasztalatukat, változtatási ötleteiket a mai jó hangulatú beszélgetésen.

Fontos része volt a workshopnak, a “hogyan tudsz te magad változtatni, mit fogsz most azonnal másként csinálni a workshop után?” kérdés alapos átgondolása és átbeszélése.
Megmutatjuk egy poszteren mire jutottunk (természetesen ennél jóval részletesebben beszélgettünk egyes témákról).

A beszélgetésnek lesz folytatása! Még az Indeed projekten belül is, majd még mélyebben, közös szükségletfeltárással, és közös egymástól tanulással folytatjuk a FairCare projektünkben.

Nagyon köszönjük mindenkinek aki jelen volt ma. Kövessétek a Facebook oldalunkat, és kapcsolódjatok be legközelebb Ti is!

PDF fájlban itt találod a posztereket: Indeed poster HU