Archívumok

A főbejárat és a főépület, hatalmas betűkkel az épületen: Pécs-Pogány Airport. Az irányítótorony kiemeli és modern, érdekessé teszi a csupa üveg épületet.

Pécs-Pogány Repülőtér

Legtöbben azt gondolják, hogy Magyarországon csak Budapesten van repülőtér, pedig ez korántsem így van. Öt kisebb városba is érkezhetünk vagy utazhatunk más országba repülővel, az egyik Pécs. A Pécs-Pogány Repülőtér az egész régió igényeit kiszolgálja. 

Miért van Pécsen reptér?
Nem újkeletű a dolog, Pécs mint potenciális le- és felszállóhely az Osztrák-Magyar Monarchia légügyi térképén már 1918-ban szerepelt, az első pécsi repülőteret a mai Uránváros területén alakították ki. A pécsi légiforgalom beindulása egy példás pécsi lakossági kezdeményezésből indult: 1929. május 20-án nagy érdeklődéssel kísért repülőnapot tartottak Pécsen, mely után a pécsiek adakozásból 3 polgári repülőgépre elegendő összeget adtak össze. 1931-től már üzemszerűen működött a Budapest-Kaposvár-Pécs járat. 1956 tavaszán telepítették át a repteret Uránvárosból a mostani helyére. 1969-ben azonban Magyarországon teljesen megszűnt a menetrendszerű belföldi polgári légi közlekedés, ezután csak sportcélokat szolgált a pécsi reptér.
2003-ban indult meg a változás, ekkor avatták fel az 1500 méteres futópályáját, és elindultak sorban a nyaralójáratok: Bécsbe, Korfura, Bulgáriába, de sajnos csak ideig-óráig. 2024 februárjában jelentették be, hogy hosszú távra tervezve a máltai Universal Air március végétől járatokat indít Pécsről Münchenbe, Máltára és Korfura. Itt tartunk most. 

Akadálymentesség:
A Pécs-Pogány Repülőteret annak újbóli átadása előtt, még a felújítási munkálatok közben 2024. március elején járhattuk be. Az első Universal Air járat 2024. március 26-án indult. Az épület teljes felújítása ekkor majdnem elkészült, mely során az akadálymentesítésre is figyeltek, bár egyelőre nem teljeskörűen. Az észrevételeket, ötleteket várja a repteret üzemeltető cég, ahogy megbeszélésünk szerint további egyeztetéseket folytatunk mi is a fejlesztésre ez irányba is példásan nyitott a vezetőséggel. Vagyis érdemes figyelni az update-eket itt!
Az épület bejárata akadálymentes, ahogy a földszinti kiszolgáló terület is. A padlózat sima műkő, hangsúlyosan eltérő színekkel, melyek látássérülteknek segítenek, taktilis jelek vak utasok számára sehol sem találhatóak. Braille feliratok sem segítik egyelőre a tájékozódást sem a táblákon, sem a liftben, sem a WC-ben.
Akadálymentes WC a földszinten található, teljes mértékben megfelelő kialakítással. Az ajtó belülről nem zárható.
A földszinten találjuk az információs pultot, melynek egy része alacsonyabb, kerekesszékből is elérhető asztalokból áll.  Indukciós hurok jelenleg nincsen hallássérült utasok számára. Itt található a poggyászfeladó, és a ckeck-in, ahonnan a tágas váróterembe jutunk. A váróteremben is sima, kontrasztos színű padlóburkolat található, taktilis jelek itt sincsenek, és itt már nincsen akadálymentes WC. 

A repülőgépekbe való beszállás innen a földszinti váróteremből történik, küszöb nélküli, akadálymentes ajtón keresztül, majd a betonútra vezető járdaszegély is lekerekített és süllyesztett. A kinti betonos utak felújítottak, simák. 

Az épület emeletére lépcső és lift visz fel. A lift kényelmes, széles, akár két kerekesszék számára is elegendő. Braille felirat nincsen a gombokon sem kívül sem belül, és hangos bemondás sem működik vak utasok segítésére. Az emeleten az étterem és a terasz található, valamint a nem akadálymentes WC-k. Az étterembe akadálymentesen be lehet jutni, annak berendezése ottjártunkkor még nem valósult meg. A teraszra azonban több centiméter magas padka vezet, így oda kerekesszékkel, babakocsival, bottal kijutni nem lehet. A jövőben rámpás megoldás szükséges lenne. 

Fogyatékossággal élőnek a repülésre vonatkozó protokoll a Universal Air oldalán olvasható magyarul is, az oldal alján, a Customer Service/Különleges segítségnyújtás részben. E szerint:
“Különleges segítségnyújtási szolgáltatások. Kerekesszékes támogatás: A mobilitás soha nem lehet akadálya az utazásnak. Érzékszervi segítségnyújtás: Hallás- vagy látássérültek számára.
Láthatatlan fogyatékosságok: Képzettek vagyunk, és készen állunk arra, hogy alkalmazkodjunk az Ön igényeihez. Kérjük, legalább 48 órával a járat indulása előtt értesítse telefonos központunkat, ha különleges segítségre van szüksége. Hívjon minket a +356 212 55 212 telefonszámon.”
A kerekesszékes utasok beszállásával kapcsolatban az Universal Air és a Pécs-Pogány Repülőtér vezetése konkrétan egyeztetett. Ez alapján két megoldás kínálkozik az itt forgalomban lévő gépekhez: egy 8-9 méteres rámpa, mely a repülőgép egyébként alacsonyan található ajtajához kapcsolódhat, mindössze 6-7 fokos dőlésszöggel. Illetve egy targoncás, zárt emelőszerkezet, szintén az ajtóhoz közvetlen kapcsolódva. Mindkét lehetséges megoldás ajánlatkérési és hatósági engedélyezési eljárását április 12-én elindították, így 2024 májusban megoldás születik. 

A repülőtér menedzsmentje mindent elkövet, hogy az akadálymentesség a közeli jövőben sokat fejlődjön. Ehhez a People First Közhasznú Egyesület szakértőinek segítségét is kérték, mely megtisztelő kérésnek eleget téve a közeljövőben tovább egyeztetünk a lehetőségekről és szükségességekről. A reptéri személyzet érzékenyítő tréningjét szintén betervezték.

A repülésről:
2024. március 26-tól az Universal Air Dash 8-400 turbo 78 üléses gépe repül Pécsről. Ez nem fapados társaság, így snack (rágcsálnivaló) és üdítő is várja az utasokat a fedélzeten.
Az útvonalak: 2024. márciustól kedden és pénteken Málta és München. Június 5-től még sűrűbben kedden, szerdán, pénteken és vasárnap repülnek a gépek és pluszként megjelenik úticélként Korfu a kínálatban.

Weboldal:
Mivel reptérről van szó, ahol a legfontosabb az online jegyfoglalás és tájékozódás, a weboldalt ezúttal részletesen elemeztük szakértőinkkel. 

A repülőtér weboldala (https://www.airportpecs.hu/) akadálymentességi szempontból jelenleg nem tökéletes. A kattintható gombokról, beágyazott keretekről, linkekről nem tudható meg a gomb mire szolgál, vagy milyen műveletet hajt végre. A háttér- és előtér színeinek nem megfelelő a kontrasztaránya, nehéz olvasni vagy észlelni a tartalmat. 
Látássérült felhasználói tesztelés szerint az airportpecs.hu a jelen állás szerint arra alkalmas, hogy a kezdőlapon a menetrendet el lehet olvasni, a repülőtér adatait meg lehet tekinteni, kapcsolatba lehet lépni az illetékesekkel, ezek értelmezhetőek képernyőolvasó szoftverrel, és hozzáférhetőek is. Más információt a fentiekben is leírt okokból látássérültek, vakok nem tudnak követni az oldalon. A weboldalon található “Letölthető dokumentumok” almenüpontjában az úgynevezett közlekedési térképek pdf formátumúak, nem látóként értelmezhetetlen információkat tartalmaznak. A weboldal címsorokkal tagolt, ami megkönnyíti a navigációt, ez üdvözlendő gyakorlat.

Az online jegyvásárlás oldala, az www.flyuniversalair.com  az Universal Air oldalán magyarul is elérhető. Sajnos ennek akadálymentessége sem kielégítő egyelőre, itt is hiányzik a képernyőolvasót használók segítése. A linkek itt sem tartalmaznak olyan szöveget vagy információt, amely segítene a felhasználóknak abban, hogy megértsék, hogy a link hova vezet. Az oldalon megjelenő felsorolások, számozott listák nem olvashatóak képernyőolvasóval látássérültek számára. Látássérültként a foglalás oldalán az induló- és a célállomások megadhatóak,  ám az indulási dátum megadására szolgáló mezőt és az utasok száma mezőt a képernyőolvasó nem képes kezelni. Összességével vakként, képernyőolvasóval, önállóan jelenleg nem lehetséges repülőjegyet venni. 

A Pécs-Pogány Repülőtér naprakész Facebook oldala itt elérhető: https://www.facebook.com/pecspoganyrepter/

Megközelítés:
A Pécs-Pogány Repülőtér a belvárostól 9 kilométerre helyezkedik el délkeleti irányban, Pogány település mellett. A könnyű megközelítésben Pécs város önkormányzata sok segítséget nyújt az utasoknak.

Autóval, az 58-as úton a Kertváros városrészen keresztül, a belvárosból 10 perc alatt lehet kiérni. Parkolás a reptér bejáratánál, vagy a néhány méterre távolabb található parkolóban ingyenesen lehetséges, összesen mintegy 80 parkolóhely áll rendelkezésre. Ebben a kicsit távolabbi parkolóban alakítottak ki 4db akadálymentes parkolóhelyet. A bejárat akadálymentes járdán közelíthető meg. Egy helyen azonban megsüllyedt, hepehupás a járda, ezt fotóztuk és jeleztük a reptér üzemeltetőjének.  

Busszal, a Tükebusz ingyenes járatokat indít a repülési napokon. Ezek a Fellbach utca, Árkád bevásárlóközpont, Vásárcsarnok, Főpályaudvar érintésével veszik fel az utasokat, és körülbelül 10-15 perc alatt érnek ki közvetlen a reptér bejáratához. A Tükebusztól kapott tájékoztatás szerint a Pécs-Pogány reptéri járaton alacsonypadlós, vagyis akadálymentes szóló autóbusz közlekedik.
A Pécs környékéről érkezők számára a távolsági buszok közvetlenül a reptér előtt állnak meg. 

Taxival: a Volántaxival kötött egyezmény alapján fix tarifával szállítják az utasokat Pécsről, vagy Pécs környékéről. 

Autókölcsönzés: a közeljövőben erre is lehetőséget biztosít a reptér. 

Várjuk a saját akadálymentességi tapasztalatokat a Pécs-Pogányi Repülőtérről itt kommentben. 

Misina Tetőpont

Évtizedes pécsi probléma oldódott meg 2023-ban a város emblematikus pontja, a TV tornyot is magában foglaló Misina-tető megújításával.
Igazi sikertörténet, melybe a lakosságot is bevonták. Ez Pécsen örömünkre egyre inkább szokássá válik. A sikertörténet része, hogy a Misina Tetőpont Családi és Mozgástér néven megújult turisztikai látványosság tökéletesen akadálymentes. 

Nagyon fontos, hogy a létesítményt a nagyközönségnek szóló átadása ELŐTT bejárhattuk kerekesszékes és látássérült tagjainkkal, felmérve az esetleges javítanivalókat. 2023. decemberi ottjártunkkor ebben példaértékűen pozitív segítőkészséget tapasztaltunk a Pécsi Városfejlesztési Nonprofit Zrt. vezérigazgatójától, projektvezetőjétől és a kivitelezést végző vállalkozó építésvezetőjétől. Komoly reménységünk van afelé, hogy egy jövőbeni együttműködés alapjait tettük le, és ezentúl lehetőségünk lesz a pécsi középületeket, beruházásokat átadás előtt hasonló módon, segítségünket felajánlva bejárni. 

A kicsit hosszasabb bevezető után egy kis Misina-tető történet. Mivel a pécsiek és a hozzánk látogató turisták számára több generáció óta nagyon fontos helyszínről van szó, így annak átalakulása is megér egy kis figyelmet.
1973-ban szenzációszámba ment, hogy itt épült meg az ország legmagasabb építménye, a 197 méter magas TV-torony. Mivel ez mágnesként vonzotta az országból és külföldről is a turistákat, mellé épült a Misina étterem, ahova divat volt járni, az egyik legjobb volt a városban, illetve a város felett. Az étterem azonban két évtized múlva bezárt, és innentől hanyatlásnak indult vele együtt a környék is. Olyannyira, hogy hosszú évekig inkább szégyenfoltja lett Pécsnek.
A pécsi önkormányzat 2020-ban írt ki ötletbörzét a Misina-tető megújítására, megkérdezve a lakosságot, mit szeretnének ott látni és használni. A három építészi verzióból a pécsiek az “aktív Misina” és a “családi Misina” lehetőségekre egyforma számú szavazatot adtak le. Így a város e két ötletet egybegyúrta, és lett belőle “családi és mozgástér”, vagyis egy kirándulós-turisztikai-családi központ.
A munkálatok 2023 márciusban kezdődtek. 2023 októberben lakossági bejárást szervezett a város, amin egyesületünk is részt vett. A kedves és készséges hangulatú lakossági bejárás már előrevetítette, hogy akadálymentességi szempontból is örülni fogunk, ha év végén készen lesz a beruházás.
2023 decemberében a Pécsi Városfejlesztési Zrt vezetősége kísért el bennünket egy átadás előtti bejárásra. A célunk az volt, hogy az elkészült, de még át nem adott épületet és környékét bejárva segíthessük annak valóban akadálymentes megvalósulását.
Az épületet és környékét várhatóan 2024 februárban vehetik birtokba a kirándulók, túrázók, biciklizők, piknikezők.
Már most mondjuk, hogy 2024. tavasszal visszamegyünk, és egy egyesületi kirándulás keretében a már működő épületről szóló információkkal és fotókkal egészítjük majd ki a beszámolót. 

Mi található a Misina Tetőponton és mennyire akadálymentes?
A négy szintes épületben a földszinten a tervek szerint 24 órában nyitva tartó öltöző a megfáradt vándorok, futók, biciklisek felfrissülésére. Bicikliszervíz, -tároló és -mosó, illetve értékmegőrző. A földszint másik oldalán büfé, információs pont, közösségi helyiség.
A földszinti helyiségek mindegyike akadálymentesen bejárható. Az ajtóknál nincsenek küszöbök, a padló sima, de kontrasztos színek nem találhatóak. A büfé részben található az információs pont is, ahova taktilis jelek vezetnek látássérülteknek. A büfé pultja magas, ám egy helyen kerekesszékből is elérhető magasságúvá alakították. A büfé rész előtt kerti bútorokkal kialakított terasz található, sima, akadálymentes talajjal.
A büféből nem lehet átgurulni az öltöző részbe és a liftekhez, ezeket kívülről kell megközelíteni. A liftek az épület oldalában elérhetőek, az öltöző, és biciklis bolt pedig az épület út felőli részéről.
Az információs részen indukciós hurok fog működni hallássérültek részére. 

Akadálymentes WC a földszinten található, a büfé mellett egy folyosón. A WC minden igényt kielégít. 2023 decemberében a WC csésze melletti kapaszkodókat nem találtuk teljesen helyesnek, ezt azonban az átadásig cserélni fogják szabvány szerintire. Az ajtóra behúzást segítő fogantyú kerül belülről. 

A lift minden szintre eljuttat, egészen a tetőtéri sky-barba is. Kint is bent is Braille írással és hangos bemondással ellátott. 

Az első emeleten, az egykori étterem helyén most konferenciaterem található, kint egy körpanorámás, hatalmas terasszal. A konferenciateremben szintén indukciós hurok működik majd hallássérültek segítésére.
A teraszról indul egy lombkorona-stég csodálatos panorámával, ez szintén akadálymentesen megközelíthető.
Alatta gyerek játszótér és felnőtt fitnesz park várja a látogatókat. Ez az egyetlen ami nem akadálymentes, mert mulccsal felszórt, és akadálymentes játékok sem kaptak itt helyet fogyatékossággal élő gyerekeknek. A vezérigazgató úr azonban már most emlékezetébe véste egy esetleges ez irányú továbbfejlesztés tervét. 

A tetőn egy sky-barban időzhetünk, miközben messzire ellátunk a Mecsek erdeiben és rálátunk a városra. Közvetlen mellettünk a monumentális TV-torony magasodik. Ide is eljutunk a lifttel akadálymentesen.

A Misina Tetőpont környéke is teljesen akadálymentes, látássérültek számára veszélyt jelző taktilis jelekkel. Az épületbe vezető rámpát a TV-torony felől találjuk, ez kellemes lejtésszögű, hosszú kivezetésű, manuális kerekesszékkel könnyedén feltekertünk rajta.
A lenti parkolóból érkezve, a TV torony mellett elhaladva is található rámpa, ez meredekre sikerült. Itt mindenképpen elkél a segítség manuális kerekesszékkel. 

Az épület körül 5 db akadálymentes parkolót alakítottak ki. Kettő a Misina tetőpont épülete mellett található egymás mögött, felfestéssel és táblával ellátva. Három a buszmegállóval egy szinten található parkolóban. 

A Misina Tetőpont nemcsak az épületről szól, a projekt a környéket is bevonja egy “mecseki élménylánc” kialakításába. Ebbe beletartozik a Mecseki kisvasút felújítása, az erdei kerékpárutak fejlesztése, a régi Vidámpark területének újragondolása, de akár egy mecseki libegő létrehozása is. Mindezekről a Misina Tetőpont weboldalán olvashatunk részletesen. 

FRISSÍTÉS: a Misina Tetőpont első ízben egy nagyszabású családi nap rendezésével mutatkozott be a közönségnek. 2024. február 17-én egész napos nyílt nap keretében változatos programokon fedezhették fel az érdeklődők az épületet a benne rejlő lehetőségekkel, és vehették birtokba a gyönyörű környezetet. 2024. márciusban megnyílt a Misina Cafe a földszinten, leteszteltük, kiválóak a sütik és a kávék, nagyon kedves a kiszolgálás. Az infopont így beintegrálódott a kávézóba, nem tudni hogyan és kitől lehet tájékoztatást kérni. A földszinten jól látható, kiemelkedő taktilis jelek segítik a látássérült, vak látogatókat. A liftekhez vezető oldalsó földszinti bejáratot zárva találtuk, a kerekesszékkel érkező látogató családnak külön keresni kellett valakit aki kinyitja (erre is kellene az infopont). Ezt a jövőben érdemes mindig nyitva tartani.

Weboldal:
Az oldal technikailag jelenleg nem akadálymentes. A háttér- és előtérszínek nem rendelkeznek elegendő kontrasztaránnyal, gyengénlátóknak ez problémát okozhat. A címelemek nem követik egymást a lefelé haladó sorrendben, nehézséggel használható csak képernyőolvasó eszközökkel. Ennek ellenére tapasztalatunk szerint látássérültként a hírek menüben címsoros navigációval jól lehet mozogni, a cikkeket megnyitva azok szintén könnyen olvashatóak. A képelemek nem rendelkeznek [alt] attribútumokkal, vagyis feliratozással, ezért azok látáskorlátozottaknak nem használhatók. A linkeknek nincs felismerhető nevük ezért képernyőolvasókkal nehézkes a használatuk. 

Megközelítés:
busszal a 35-os járat érkezik a Misina-tetőre. A buszjáratok 2024 márciusban sajnos még nagyon ritkán indulnak. A busz a Főpályaudvarról indul, de több megállója van a belvárosban is. A járat akadálymentes, a hangosbemondás sajnos időnként túl halk.
A buszmegálló az első lenti parkolóban található. A megállóból az akadálymentes lejárat jelenleg a járdán jóval távolabbi rámpán található. Ez azonban a jövőben állandó és jobb megoldást kíván, a buszmegállóból való közvetlen rámpával. A jelenlegi rámpa elé bizonyosan oda fognak parkolni az autósok, hiszen semmi nem jelzi annak funkcióját. Így azonnali megoldásként egy akadálymentes lejáratot jelző tábla és felfestés szükséges. A Városfejlesztési Zrt. partner abban, hogy közösen találjanak erre megoldást a közeljövőben a Biokommal. Előre is köszönjük.
Tipp: érdemes megkérni a buszsofőrt, hogy a mozgássérült utasokat tegye ki a Misina Tetőpont épületénél fönt, ne vigye le a buszmegállóba, ahonnan nehezebb az említett meredek rámpán feljutni az épülethez. 

autóval a belvárosból 15-20 perc alatt érhető el a Misina-tető, a Hunyadi úton a Pálos templom felé, a Da Vinci magánklinika mellett elhaladva az Állatkert felé, majd az Ángyán János úton. Akadálymentes parkoló rögtön az épületet az útról megpillantva, jobbra az épület mellett található 2db. Innen kényelmesen megközelíthető a Misina tetőpont és környéke, illetve a TV torony is. További három akadálymentes parkoló a buszmegálló szintjén a lenti parkolóban található. Az innen a Misina Tetőpont épületéhez vezető rámpa elég meredek, itt manuális kerekesszékkel segítség szükséges. 

PTE Támogató Szolgálat

A Pécsi Tudományegyetem már 1999 óta kiemelten foglalkozik a speciális nevelési igényű hallgatókkal. 2005 nyarán pedig, az országban elsőként, Támogató Szolgálat alakult, a fogyatékossággal élő hallgatók és oktatók életvitelének megkönnyítésére. 

Magyarország talán legnagyobb egyetemi támogató szolgálata központi irodája a PTE TTK, BTK Ifjúság úti campusán az „A” épületrész földszintjén található.
Irodájukban internettel, térítésmentes nyomtatási és fénymásolási lehetőséggel ellátott számítógépterem segíti a hallgatók tanulását. Az órák között pihenésre a rehabilitációs szoba nyújt lehetőséget, amely elsősegélynyújtó helyként is funkcionál. Ami ugyanennyire fontos: 38 négyzetméteres közösségi térként, egyfajta szabadidőközpontként is működik a Támogató Szolgálat „főhadiszállása”, ahol a fogyatékossággal élő hallgatók találkozhatnak egymással, vagy érdeklődő, segíteni vágyó társaikkal.
Rendszeresen fogadnak külföldi önkénteseket is.

Szolgáltatásaik közé tartozik a személyszállítás akadálymentes kisbusszal hétfőtől-péntekig 6.00-22.00 óráig, munkaerőpiaci tanácsadás, mentálhigiénés és gyógypedagógiai tanácsadás, nemzetközi mobilitási programok a hallgatóknak, gyógytorna.

Mivel a Támogató Szolgálat helyiségeit a kezdetektől fogyatékossággal élők közösségi terének szánták, ezért az irodában jó akadálymentességi élmény fogad bennünket.

Az irodába bejutás:
A főbejárat lépcsős, rámpa itt nincsen. A főbejáratig a térkő burkolaton még ma is látható taktilis jelek vezettek egykor látássérültek számára, mára azonban használhatatlanná koptak.

Akadálymentesen az „A” épület, „C” porta felőli bejáratán lehet bejutni, a Pacsirta utca felől. Itt találunk megfelelő dőlésszögű rámpát, melyen manuális kerekesszékkel is teljesíthető a bejárati ajtó megközelítése. Az ajtó ugyan nem mondható akadálymentesnek, mivel nem fotocellás, és a tetején viszonylag nehéz ajtóbehúzó is található. Itt legtöbb esetben elkél a segítség a kerekesszékkel érkezőknek.

Amint átgurulunk a küszöb nélküli ajtón, az épületen belül már kerekesszékkel teljesen önállóan lehet közlekedni a szolgálat irodájáig. A bejárattól egészen a Támogató Szolgálat földszinti irodájáig vezet a jól kitapogatható taktilis vezetősáv látássérülteknek. Emellett vezetősáv visz még a liftekig, a portáig, szolgáltatói irodáig, illetve a Támogató Szolgálathoz vezető úton jelöli a ruhatárat is.

A szolgálat irodájának bejárati ajtaja egy méretes biztonsági, tűzzáró ajtó küszöb nélkül, ami befelé nyílik. A bejutás kerekesszékkel nem okoz problémát, hiszen csak be kell tolni az ajtót. Kifelé viszont nehéz húzni magunk felé, ezért itt szükség van segítségre. Ebben a szolgálat alkalmazottai készséggel állnak segítségünkre. 

Az ajtón belépve egy széles, egyenes folyosóra érünk.
Rögtön szemben található egy tágas akadálymentes WC, pelenkázóval, vészcsengővel. Továbbá itt elhelyeztek egy mosógépet is a hallgatók számára. 

A WC-ből kilépve, jobbra fordulva a következő helyiség egy kis konyha. Itt egy kicsit emelkedik a folyosó, de manuális kerekesszékkel is gond nélkül fel lehet tekerni. Tovább haladva a folyosón jobb kéz felől következik a rehabilitációs szoba, majd a Támogató Szolgálat vezetőjének irodája, a folyosó végén.
Szemben pedig az iroda központi része, ahol a szolgálat dolgozói várják a hallgatókat. Ez a helyiség szolgál közösségi térként is a hallgatók számára.

A helyiségek Braille-feliratú információs táblával vannak ellátva.

A folyosón a bejárattól, egészen a közösségi térig van felragasztva vezetősáv, ez azonban nem emelkedik ki a padlóból, ezért fehér bottal nem lesz segítségünkre. Gyengénlátóknak lehet hasznos az eltérő színe miatt. Vakoknak inkább a fal adhat támpontot.

A közösségi térben beépített és mobil indukciós hurok is található hallássérültek segítésére.

Weboldal:
Az oldal technikailag sajnos nem akadálymentes. A háttér- és előtérszínek nem rendelkeznek elegendő kontrasztaránnyal, gyengénlátóknak ez problémát okozhat. A képelemek nem rendelkeznek [alt] attribútumokkal, vagyis feliratozással, ezért azok látáskorlátozottaknak nem használhatók. A linkeknek nincs felismerhető nevük, valamint a szövegkeretek címe is hiányzik ezért képernyőolvasókkal nehézkes a használatuk. A nagyítás funkció le van tiltva.

Megközelítés:
busszal: 30, 30Y, 55, 103-as járatokkal az Ifjúság útja megállóig, innen 300 méter séta (4-5 perc) a Pacsirta utca felőli akadálymentes bejárat. Vagy 2, 25, 26, 27, 28, 29 és 102-es buszokkal az Egyetemváros buszmegállóig, innen 600 méter (8-10 perc) gyalog, de egy meredekebb utcán (Honvéd utca) kell felmenni. A buszok a legtöbb esetben alacsonypadlósak és hangos bemondással ellátottak.
Az Ifjúság úti járdák mindkét oldalt akadálymentesek, térkő és aszfalt burkolatúak. Ezen a szakaszon két gyalogos átkelő található, egy közvetlenül a buszmegállónál, egy pedig a Honvéd utcai kereszteződésnél. Mindkettő akadálymentes, lemélyített padkával és a látássérültek számára taktilis jelekkel. A Pacsirta utcában a járda nem akadálymentes, sok helyen töredezett a burkolat. Ezen a 30 méteres szakaszon érdemes inkább az úttesten közlekedni a kerekesszékeseknek. 

autóval az Árkádtól 8-10 perc alatt elérhető és az Ifjúság útján. A 400-ágyas klinika bejárata előtt található 5 mozgáskorlátozott parkoló. Innen 50 méter a PTE bejárata sík terepen.

Vöröspanda pár néz ránk kíváncsian a fák közül.

Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium/Pécs Zoo

Az 1960-ban megnyitott népszerű Pécsi Állatkert és Akvárium-Terrárium a Mecsek oldalában, gyönyörű környezetben épült. A Pécs felett található, 4 hektár alapterületű Zoo Magyarország legmagasabban fekvő állatkertje.
Több, mint 300 faj közel 1500 egyede lakik itt és várják gondozóikkal a vendégeket. Akvárium, terrárium és szabadtéri kifutók, betekintést nyújtó helyiségek mellett étterem, büfé is várja a nagyérdeműt. Látványetetések, igény szerint állatetetéssel egybekötött csoportvezetés, zoopedagógiai foglalkozás is elérhető.

Fogyatékossággal élők számára is látogatható a Pécsi Állatkert, nekik és egy fő kísérőjüknek – a megadott feltételek mellett, ezek az Állatkert honlapján megtalálhatóak – a helyszínen megvásárolható kedvezményes belépőt kínálnak.

A park és a hozzá tartozó épületek összességében kerekesszékkel bejárhatók, bár a kültéri részen elkél a segítség: a Mecsek adta terepviszonyok miatt ugyanis helyenként meredekek a lejtők-dombok. Jó hír, hogy a főépületben és a parkban is több helyen vannak padok, ám néhány kültéri pad ülőfelülete magasabb, mint 50 cm.

A főbejáratot a járda és a parkoló felől is mindkét oldalán korláttal ellátott rámpán közelíthetjük meg. Az ajtókon könnyűre beállított ajtófékek vannak, így ezek nyitása nem okoz nehézséget.

A pénztáraknál a pultok megfelelő magasságúak kerekesszékből is, viszont az első pénztárhoz vezető, látássérülteknek segítő sárga-fekete csík megkopott. Az emeletre lifttel és lépcsőn is fel lehet menni. A lépcsőfokok átlagos magasságúak, szélükön kontrasztos és taktilis jelzés, csúszásgátló sáv nincs.

Akadálymentes mosdó és külön helyiségben a pelenkázó a főépület mellett található. A mosdó kerekesszékkel kényelmes, tiszta. A WC ülőkén elcsúszásgátló nincs. A kapaszkodó stabil, könnyen felhajtható. 

A főépületben található étterem akadálymentes, manuális kerekesszékkel jól oda lehet férni az asztalokhoz. 

A főépületben kerekesszékkel is jól körbe lehet gurulni, a fókák medencéjébe betekintő ablakhoz viszont lépcsőfokok vezetnek. 

Látássérültek számára taktilis jelzések, audio guide jelenleg nem elérhető, ez utóbbi többnyelvű bevezetésére ígéretet kaptunk. Hallássérülteknek indukciós hurok nincsen. 

Az emeletre, a terráriumba lift vezet, mely a pénztárak után, a jobbra nyíló akvárium részleg elején található. A lift végre hangosan tájékoztat, ami számunkra mindig üdítő kivételt jelent az liftek amúgy gyakran elfelejtett akadálymentesítésekor. Gombjai Braille feliratokkal ellátottak, és a síkírású számok jól kitapinthatók azoknak a látássérülteknek is, akik a Braille-írást nem ismerik. A kezelőgombok kerekesszékből elérhetők, megfelelő nagyságúak, távolságúak. 

Az emeleten az izgalmas terrárium található, ez akadálymentesen elérhető. Az oktatóterembe lépcsősor visz fel, kerekesszékkel így az nem megközelíthető.

A park külső területén a legszűkebb ösvényen is el tudtunk férni manuális kerekesszékkel. Gondot a meredekebb ösvények, az Afrika teraszra vezető lejtő jelenthetnek.
A parkban található tigris-oroszlán-víziló házba széles lépcsősor és rámpa is vezet. Korlát csak a rámpa jobb oldalán van. Az ajtó könnyen nyílik, bent férfi/női mosdó (ezek nem akadálymentesek), padok, interaktív oktató falitáblák találhatóak. A park területén büfék üzemelnek, téli ottjártunkkor ezek zárva voltak. A Büfé terasz nem közelíthető meg akadálymentesen. 

Az Állatkert területét akadálymentesen a pénztárak felé, a bejáraton át lehet elhagyni.

Weboldal:
a weboldal rendkívül informatív, jól felépített. Látássérült felhasználók számára kissé átláthatatlan, ezt autista tagunk is megerősíti. Az állatok leírásai között nem igazán lehet eligazodni, mindegyiket nem lehet egyenként elolvasni. A főbb menüpontokra rákattintva (programok, szolgáltatások, stb.) zavaró, hogy az állatok leírásainak egy része jelenik meg, és a lényegi információk elvesznek, vagy meg sem jelennek. Sok a közbeékelt kép, ami megzavarja a folyamatos szövegolvasást, és ezek miatt a képernyőolvasó is  elveszíti a fókuszt. A képekhez nincsenek leírások, ami látássérülteknek élvezhetetlenné teszi azokat. Látássérültként egyedül a jegyárak menüpontot lehet teljes egészében látni.

Megközelítés:
busszal, a 34, 35, 35Y járatok az úttest túloldalán, az “Állatkert” nevű megállóban állnak meg. Akadálymentes, alacsonypadlós buszok közlekednek, LED-kijelzős vizuális tájékoztatással, a hangos tájékoztatás időnként halk lehet. Az érkezési megálló akadálymentes. A járda itt sima, felfestett zebra az úttestnél nincs, viszont a járdaszéleken veszélyt jelző taktilis jelek találhatók.
A város felé vezető oldalon lekerekített járdaszegély csak valamivel távolabb, a parkolóból átkelve található. A buszmegálló felé vezető járda szélessége itt nem egyforma, 120-95 cm között váltakozik. A megállóban kerekesszékkel nehezebb lehet a megfordulás, mert egy 2-6 cm magas szegély miatt keskenyebb a járda.
A buszmegállók és a bejárat között az érkezéskor 1-2 perc, vissza 2-4 perc séta az Állatkertig.

autóval megközelíthető a Málics Ottó utca felől, a Lapisi úton, illetve a Dömörkapui úton. Az állatkert előtt két akadálymentesített parkoló van közvetlenül egymás mellett a parkoló bejárathoz közelebb eső részen, bal oldalon, a rámpa előtt. Az ezeket jelző táblákat  véleményünk szerint kicsit magasra helyezték (170-180 cm). A főépületet az akadálymentesített parkolók felől megfelelően kialakított rámpán könnyen meg lehet közelíteni.

A csárda épülete kívülről a parkoló felől. Impozáns, nagy épület. Középen van a bejárat, kétoldalról lépcsőkön. A főbejárat fölött kis tornyocska. Az épület tetején a panzió található. Jobboldalt látni a rámpás bejáratot, mely egy teraszra vezet.

Bagoly Gasztrokult Élménytér

Mecseknádasd Pécstől 30 km-re található, gyönyörű, dombok között megbúvó, kirándulásra csábító baranyai falu. Eltéveszthetetlen a 6-os főút mentén található Bagoly étterem, mely csárda hangulatával, magyaros és svábos ételeivel, rendezvényeivel méltán népszerű a helyiek, a pécsiek és az átutazók között egyaránt. Az ételek nagyon finomak, a kiszolgálás átlagon felül kedves, mosolygós, udvarias.
Nem elhanyagolható szempont, hogy a Karl Mikro-Sörfőzde is itt működik.
A csárda több különböző helyiségből áll, hatalmas befogadóképességű, két terasza van, és ami a lényeg, akadálymentes. 

Megérkezve a parkoló sajnos kiskavicsos, ami kerekesszéknek nem kedvező. Szerencsére közvetlen az akadálymentes bejárat elé is lehet parkolni, ez jelenthet némi segítséget. Külön akadálymentes parkoló nincsen.
Kerekesszékkel akadálymentesen az épület oldalában a kellemes lejtésszögű, hosszú kivezetésű rámpán lehet bejutni, illetve elsőként az oldalsó teraszra érkezni. Innen a belső étterem térbe is akadálymentesen bejutunk.
A padlózat a belső térben sima kőburkolatú, a széles, nagy belső terek megfelelő mozgásteret engednek kerekesszékkel is. 

Az akadálymentes WC a belső tér hátsó részében, a külön teremnél található. Tágas helyiség, köríves kialakítása kifejezetten kellemessé teszi. Felszereltsége megfelelő, ám jelenleg komoly hiányosság, hogy a WC csésze mellől hiányoznak a kapaszkodók. Ígéretet kaptunk ennek mielőbbi pótlására.
A nem akadálymentes toalettek közül a női WC-k egyikében is magasabb WC csésze, és a falon kapaszkodók találhatóak, melyek az idősebb, vagy mozgásukban korlátozott vendégeknek jelentenek segítséget.

A csárda fölött 20 szobás panzió is üzemel, melyet 2020-ban felújítottak. Ennek megközelítése sajnos nem akadálymentes, lépcső vezet fel, így akadálymentes szobával sem rendelkeznek. 

Weboldal:
Külön akadálymentes menüpont nem található az oldalon. A weboldal jól átlátható és követhető laptopon és mobiltelefonon egyaránt. A menüpontok olvashatóak, kijelölhetőek, a fő tartalom pedig címsoros elválasztással jelenik meg. A képekhez szükséges lenne leírásokat készíteni a nem látó vendégek, érdeklődők számára. Az étlap szintén nem látható látássérülteknek, mivel nem szöveges formátumban jelenik meg az oldalon. Az oldal kontraszt aránya szintén nehezen követhető gyengénlátók számára. 

Megközelítés:
autóval Pécsről a 6-os főúton mintegy 30 perc alatt elérhető. Közvetlen az út mentén található a csárda, mely nagy parkolóval rendelkezik. Érdemes az épület jobb oldala mellett parkolni, ahonnan rámpán akadálymentesen megközelíthető az étterem és nem kell a kiskavicsos talajjal hosszasan bajlódni. 

busszal a Pécsi autóbusz-állomásról Bonyhád felé közlekedő járatokkal, kb. 1 óra alatt érhető el a csárda. A “Mecseknádasd ófalui elágazás” megállónál kell leszállni, innen 4 perc gyalogosan. A távolsági buszjáratok kerekesszékkel általában nem akadálymentesek, érdemes előzetesen érdeklődni. 

Mandragóra Pub

A Mandragóra Kávézó és Pub a pécsi Kertváros egyik legközpontibb részén a Nevelési Központ szomszédságában nyugodt, zöld környezetben várja a vendégeket.
Viszonylag kicsi méretei ellenére meglehetősen sokoldalú vendéglátóhelyet alkottak az üzemeltetők. Kínálatukban az egészséges szendvicsek, házi szörpök, gyümölcskoktélok mellett fagylaltok illetve, minőségi kávék, alkoholos italok is fellelhetők. Természetes, helyi alapanyagokat használnak, láthatóan előtérbe helyezik a fenntarthatóságot.
Szívesen látják a tehetséges művészeket. Fellépési lehetőséget kínálnak fiatal zenészeknek, íróknak és költőknek, míg mások rajzaikat, festményeiket állíthatják ki a Mandragóra falain. A kávézó amellett, hogy kibérelhető magánrendezvényekre, kutyabarát is, így négylábú kedvenceink sem maradnak ki a jóból. 

Több kerekesszékes tagunk rendszeresen látogatja a pub-ot és az akadálymentes mosdó hiányától eltekintve, mozgássérültként hozzáférhetőnek tartják a helyet, szívesen járnak oda. A bejárat kerekesszékkel akadálymentes. A belső helyiségben, 3-4 asztalt helyeztek el,  kerekesszékkel el lehet férni. A pub előtt kis terasz található, szintén használható kerekesszékkel. Akadálymentes WC nincsen. 

Látássérülteknek vezetősáv, Braille feliratok nem találhatók, így ők kizárólag a – egyébként nagyon nyitott és segítőkész – kiszolgáló személyzetre illetve kísérőikre tudnak támaszkodni. Akadálymentességi szempontból az ide látogató fogyatékossággal élőknek tehát kompromisszumot kell kötniük, ha a Mandragórában szeretnének fogyasztani, de mindenképp érdemes kipróbálni. 

Saját weboldala nincs a kávézónak, Facebookon és Instagramon  Mandragóra Pub néven találhatunk rá.

Megközelítés:
busszal a belvárosból 3, 6, 7, 23Y, 24-es járatokkal, a Csontváry utca megállóban kell leszállni. Onnan 2 perc gyalog végig a Csontváry sétányon a pub bejáratáig. A sétány akadálymentes, vezetősávokkal ellátott.

autóval, a Kertvárosi rendelő bejáratánál lehet akadálymentesen parkolni. A pubtól 100 méterre 2 db akadálymentes parkoló található. Az autótól a pubig megfelelő dőlésszögű rámpán, széles térkövezett járdákon el lehet jutni akadálytalanul.

A Kisdzsámi elölről, látszik mennyire beékelődik a Megyei Kórház épületei közé.

Jakováli Hasszán pasa dzsámija/Kisdzsámi

A pécsiek körében Kisdzsáminak nevezett, az 1630-as években épült török kori templom az ország egyetlen olyan dzsámija, ahol minaret is áll!
Sőt, ha betekintünk az épületbe, annyi eredeti török falfestést találunk a kupolában, ami még Isztambulban is ritkaságszámba megy
.
A Kisdzsámi 2023 óta ismét látogatható, a török állam is segítette a korhű megjelenést 16. századi enteriőrszerű berendezéssel.
Mivel Pécs is 150 évig török megszállás alatt volt, számos dzsámi működött itt egykor. Ám mindegyik korábbi keresztény templomok átépítésével jött létre. A Kisdzsámi azonban eredetileg is dzsáminak épült. 

Kicsit keresni kell turistaként, mivel a Megyei Kórház épületei szorosan körbeölelik. A kórházépületek egykor a derviskolostor falai voltak, melyben imaret (szegénykonyha), és egy medresze (vallási főiskola) is működött.
Megéri azonban keresgélni és megtalálni, mert különlegességeket találunk kívül-belül.  A kívülről már beszéltünk, belül pedig elmondhatjuk például, hogy Pécsen már az 1630-as évek elején is figyeltek az tér akusztikájára. A kupola lyukasnak látszik belülről, ám azok fordított korsók, melyeket azért vájtak a kupolába, hogy erősítsék az imahely hangzását. A korsók száját bevakolták, ezek a hártyák pedig – mint a membrán – az akusztika javítását szolgálták.

Akadálymentesség szempontjából a Kisdzsámi látogatható, de kerekesszékkel inkább segítséggel.
A gyalogosan érkező látássérültek számára vakvezetősávok találhatóak a járdákon. Sajnos ezek a műemléképületen belül már nincsenek, és Braille feliratokat, audioguide-ot sem találunk.
Az indukciós hurkot is nélkülözniük kell a hallássérülteknek.
A bejárat akadálymentes, megfelelő szélességű egy kerekesszéknek is és nincs küszöb.

A látogató a recepcióhoz érkezik, ahonnan az idegenvezetés is indul.
A recepciós terem mellett két nagyobb helyiséget és egy kiállításként is funkcionáló folyosót találunk.
Az egyik nagy helyiség maga az imahely, a másik egy tükrös kiállítóterem, mely bemutatja az UNESCO világörökségként jegyzett Mevlevi dervis kultúrát.
Érdekesség, hogy az „Érzékek Termében” minden érzékszervünkre hatóan, a látás, hallás, ízlelés, tapintás során olyan különleges kapcsolatba kerülhetünk a 16-17. századi hódoltságkori élettel, mintha magunk is ott lennénk. Az egzotikus fűszerekből álló szaglásos történelmi utazást látássérült vendégeknek is ajánljuk élményként. 
A két termet köti össze a folyosó.
Kerekesszékkel elfértünk, de a műemlék épületet összességében részben akadálymentesnek ítéljük. A fent említett hiányosságok mellett egy nem teljesen szabályos, elég meredek rámpán és egy magasabb küszöbön átjutáshoz mindenképpen segítség szükséges kerekesszékkel. Ezek mobil rámpákkal megoldhatóak lennének, a fenntartó azonban a pénzhiányra hivatkozott (nota bene: a szakértők szerint Magyarországon a műemlék épületeket is akadálymentesíteni kell, hiszen az a cél, hogy látogassák azokat!). 

A dzsámi hátsó kertjében – mely egyben sírkert is – a magasba törő, 30 méter magas minaretet csodálhatjuk meg. A kertbe a kérésre kinyitott oldalajtón jutunk ki, mely akadálymentes.  

Weboldal:
A Kisdzsámit működtető nemzeti Örökségvédelmi fejlesztési Nonprofit Kft. oldalán található leírás látássérültként jól olvasható, mozgássérültként is használható.

Megközelítés:
busszal a “Kórház tér” megállóban kell leszállni. A járda akadálymentes, taktilis jelek segítenek a látássérülteknek. A zebra szintén akadálymentes, süllyesztett járdaszéllel, taktilis jelekkel. 

autóval közvetlen a kórház sarkán, a Garai utcában 2 db mozgássérült parkoló található. Illetve mozgássérült kártyával rendelkező látogatók a bejárat elé parkolhatnak a járdán, itt 4 autó fér el. 

A Tudásközpont impozáns épülete kívülről. Egy nagy szürke kockát képzeljünk el, amelyet mintha ívben kicsit meghajtottunk volna a közepén. Körülötte ápolt park.

Tudásközpont

2010-ben Pécs az “Európa Kulturális Fővárosa” címet viselhette, ami nagy hatással volt a város fejlődésére. Ekkor épült a 13.000 négyzetméteres, négyemeletes Tudásközpont is, teljes nevén Dél-Dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont, amely több, korábban különálló könyvtárat gyűjt egybe. A kellemes hangulatú épület nagyon hamar a pécsiek és az itt tanuló diákok kedvenc találkozó és olvasóhelye lett.
Mivel az épületbe több könyvtár költözött be, a könyvtári szolgáltatások is harmonizálódtak. Így egy beiratkozással vagy könyvtári kártyával több helyre látogathat, kölcsönözhet az olvasó.
A könyvtárakat állandó belépővel, vagy napijeggyel is lehet látogatni.

A könyvtárak mellett a Tudásközpont zeneműtárral, kiváló, önkiszolgáló típusú étteremmel (Teleky Bistro), 250 fős konferenciateremmel és rendezvényteremmel is rendelkezik, nemcsak olvasók használatára. 

A Tudásközpontot akadálymentesen két irányból közelíthetjük meg:
az északi főbejárat felől (ez 2023 őszig felújítási munkák miatt zárva van),
és déli oldalról a parkoló felől.

Mindkét oldalon küszöb nélküli bejárati ajtón lehet bejutni. Az érzékelős forgóajtók mellett “rendes” ajtókat is találunk, ezek mellett csengő található, jól látható akadálymentes piktogrammal, hogy szükség esetén a biztonsági őr további segítségre lehessen. Az északi oldali főbejárat előtt rámpán lehet feljutni az ajtóhoz, mely enyhén lejt. 

A parkoló felől érkezők a mínusz 1. szintre érkeznek, ahol portaszolgálat, az étterem, egy konferenciaterem, akadálymentes WC, lift és könyvesbolt találhatóak. Ez a közösségi funkciókat ellátó szint.

Az északi főbejárat felől érkezők a nagy hallba érkeznek, melynek előterében található a biztonsági szolgálat és a regisztráció. Mindkettő süllyesztett pult-résszel is rendelkezik a kerekesszékes látogatók számára. A közelben található két automata könyv visszaváltó mozgássérültek számára túl magasan van elhelyezve, csak segítséggel használhatók.
Ezen a szinten is található rendezvényterem. 

A két szintet összekötő lépcső fölött különleges érdekesség látható, a 60.000 színes Zsolnay kerámiával burkolt úgy nevezett Kaptár.  A burkolat a legnagyobb egyedi tervezésű, egybefüggő kerámiaburkolat a modern magyar építészetben

Az ingyenesen használható ruhatár a 0. szinten található. A ruhatár pultja elérhető, kerekesszékkel könnyen mellé lehet állni és átnyújtani fölötte a megőrzésre szánt ruhákat. Emellett két sorban helyezkednek el értékmegőrző szekrények, az alsó sorban lévők jól elérhetők kerekesszékből. A ruhatár mellett található egy akadálymentes WC is.

Az épület beosztása:
A szabadpolcos terek, az olvasóterek, a folyóirat olvasók, és a tanulóhelyek az épület 1-3. emeletein lettek kialakítva. A 4. emeleten került elhelyezésre a zenei könyvtár.
Akadálymentes WC minden szinten van.

Részletesen:
Mélyföldszint: étterem, nagy előadó, könyvesbolt, könyvkötészet, műszaki menedzsment.
Földszint: Kaptár, ruhatár, konferencia terem, műszaki menedzsment, informatikai központ.
1. emelet: Szépirodalmi és nyelvészeti könyvek, helytörténeti és nemzetiségi gyűjtemény.
2. emelet: Tudományos gyűjtemények.
3. emelet: Jogi és közgazdasági könyvtár.
4. emelet: Zenei és gyermekrészleg, tetőkert.

A benti terek padlóin vakvezetősávokat találunk.
Indukciós hurok hallássérültek számára nincsen.

Az olvasótérben nagy tér áll rendelkezésre, így a könyvespolcok között elektromos kerekesszékkel is kényelmesen lehet közlekedni. Hagyományos könyvespolcokat találunk, kerekesszékkel melléjük lehet gurulni, az alsó polcokról lehet könyveket levenni önállóan.
A könyvtárban közel 1200 hangoskönyv állomány van, irodalmi és zenei vegyesen. 

A szintek között lifttel is lehet közlekedni. A liftek elég nagyok kerekesszék számára (két manuális kerekesszékes fér el, elektromos kerekesszékből egy), minden gombon Braille felirat tapintható, és hangosan is bemondja az információkat.

Minden szinten található minden igényt kielégítő akadálymentes WC, melyek ajtajain állítható tábla segítségével jelezhető a foglaltság. 

Weboldal:
A weboldalon elérhető akadálymentes verzió, és a Szolgáltatások menüpont alatt tájékoztatást kapunk az akadálymentes lehetőségekről. Olvashatunk például az első emeleten található számos technikai segédeszközről, vagy az épületben való közlekedésről.
Mozgássérültként az oldal könnyen kezelhető, a menüpontok jó elosztásúak, egymás alatt helyezkednek el így kevés csuklómozgással kezelhetőek. Lehetőség van a betűméret állítására is.
Látássérültként már nem ilyen jó a helyzet, olvashatóak ugyan az információk, de a menüpontok és a fő tartalom nincs áttekinthetően elválasztva, a navigációs pontok, pl. címsorok, régiók hiányoznak, néhány menüpont, hivatkozás nem aktiválható. Az oldal struktúrája következetlen és nem felhasználóbarát. Az akadálymentességi szabványok nincsenek kielégítően alkalmazva.

Megközelítés:
busszal a “48-as tér” megállónál kell leszállni. Innen akadálymentesen 5-7 perc séta a Tudásközpont északi, főbejárata. A zebráknál süllyesztett padkák találhatóak, részben vakvezetősávok is segítenek az eligazodásban. 

autóval a Tudásközpont épülete mögött található sík, sima burkolatú, ingyenes parkoló 250 parkolóhellyel. Itt 4db, táblával,  piktogrammal jelzett mozgássérült parkolóhely található a bejárattól mintegy 30 méterre. 

A Rózsakert gyönyörű kertjéről egy részlet. Akadálymentes járdák, ápolt gyep, még kicsi rózsatövek mindenütt. Szemben egy régi ház látszik, előtte napernyők alatt asztalok, székek.

Rózsakert

Pécs emblematikus, gyönyörű rózsalugasa a város közepén, a Dóm tér sarkán.
Mindig is étteremként funkcionált, rendkívül népszerű volt a pécsiek és a turisták körében, generációk mulattak és táncoltak itt nyaranta. Majd 2010-ben bezárt és nagyon sokáig kellett várnunk, hogy újra megnyisson.

A hosszú várakozásnak oka volt, mert a kertben előkerült egy eddig nem ismert ókeresztény sírkamra, a Cella Trichora (háromkaréjos kápolna). Ennek sziluettjét láthatjuk is a parkban fekete színnel kiemelve a padlóburkolatban. A jelenlegi tulajdonos a Pécsi Egyházmegye, gondozásukban igazán szépen megújult a Rózsakert, és ami nekünk a legfontosabb, akadálymentes lett. 

Képzeljünk el egy nagy, nyitott közparkot, melyben már most is sok rózsa növekszik, de majd néhány év múlva fognak minket igazán elkápráztatni szépségükkel és illatukkal.
A parkba három helyen lehet bejutni:
a régi lépcsőn a Janus Pannonius utcából.
Mellette az egykori híres Papucs kocsma (valamikori káptalani borpince) helyén létrejött információs központ és szuvenír bolton keresztül egy csigalépcsőn. Lift itt nincs.

Az akadálymentes bejárat a Dóm tér felől található, itt a széles lépcső melletti rámpán lehetséges a kerekesszékes, babakocsis bejutás. A rámpát mi sajnos nagyon meredeknek ítéljük.

A kertben gyönyörű látvány fogad minket. A kacskaringós járdák teljesen simára tömörített kiskavicsosak, akadálymentesek. A fal mellett fedett részben találunk árnyékot vagy menedéket a hirtelen támadó zápor elől, de a többi asztal fölött is napernyők védik a vendégeket. Kiszolgálás a kis pavilonnál a sarokban, ennek pultja sajnos nem érhető el kerekesszékből. A kínálat street food-jellegű, kipróbáltuk, nagyon finom. 

A mosdó nagyon szép, modern, külön minden igényt kielégítő akadálymentes WC is található itt, bejáratánál kb. 2cm-es küszöbbel. De…….ottjártunkkor (2023. június) az akadálymentes WC személyzeti mosdóként funkcionált, akadálymentes ikon nem volt található az ajtón, sem a kinti bejáratnál. És sajnos nem meglepő módon a kerekesszékeseknek szánt illemhelyet raktárnak használják. Ezt a komoly problémát jeleztük az üzletvezetőnek, ígérete szerint 2023 júliusra szabaddá tudják tenni a mosdót a még az építkezéshez, átalakításhoz használt eszközöktől. Vissza fogjuk ellenőrizni amint kipakoltak. 

Weboldal:
akadálymentes ikon és külön akadálymentes felület nem található a weboldalon. Látássérültként a címlap és a menüpontok tökéletesen olvashatóak, a Termékeink menüpont azonban használhatatlan, mivel a képeket nem feliratozták vakok számára (jelezzük erre van egyszerű technikai lehetőség, amit javaslunk alkalmazni). 

Megközelítés:
autóval akadálymentes parkoló a Széchenyi téren a bíróság előtt és mellett 2db, a Nagy Lajos gimnázium mellett 1db található.

Busszal az Árkádnál érdemes leszállni és az Irgalmasok utcán feljönni a Széchenyi térre, majd a Dóm/Sétatér felé kanyarodni a Janus Pannonius utcán. Az Irgalmasok utca kicsit emelkedik. Az útvonal akadálymentes, vakvezető sávok is találhatóak. 

Kívülről a panzió épülete. Modern ház, egy szintes és tetőteres. Előtte autók parkolnak a szervízúton.

Kálvária Várfal Panzió

A panzió Pécs belvárosában, csendes helyen, szép környezetben, a középkori városfal tőszomszédságában található. Nyugatra néző szobáiból szép kilátás nyílik a várfalra és a mögötte elhelyezkedő óvárosra. A történelmi városközpont mintegy 10 perc sétával kényelmesen megközelíthető.
Összességében teamünk részben akadálymentesnek ítélte meg a panziót. 

A panzió 2021-ben teljes felújításon esett át. Egy akadálymentes szobával rendelkezik.

Érkezéskor autóval a zárt tíz férőhelyes parkolóban egy akadálymentes parkolóhely biztosított. Kerekesszékkel érkezőknek azonban a kocsibejáró meredeksége kihívást jelent, ezért érdemes kísérővel érkezni.
Vakvezető sáv nem található a hotelben és környékén.

A recepció megközelítése a főbejárat felől nem akadálymentes, 4 centiméteres küszöb állja utunkat. Ez az akadály szerencsére megoldható, mivel a szobákat összekötő folyosóról akadálymentesen is el lehet jutni a recepcióhoz. A recepciós pult magassága kerekesszékből megfelelően elérhető. Indukciós hurok nincs a recepción.

Az  akadálymentes szoba a recepció bejárata mellett közvetlenül található, ezt matricával jelzik. Az ide vezető folyosó széles, baloldalon található az akadálymentesített szoba.
A szoba beltere tágas, egy nagy franciaágy található benne, melynek magassága megfelelő kerekesszékes számára az átüléshez. A szobában padlószőnyeg található, ez akadályozhatja némileg a kerekesszékes közlekedést. Az ágy megközelítése  kerekesszékkel nehezen megoldható, ezért kérésre áthelyezik az ágyat. 

A szobából nyílik az akadálymentes fürdő, küszöbmentes bejárattal. A kézmosó megfelelő magasságban helyezkedik el. Felette nagyméretű tükör található, mely nem állítható, de mérete miatt kerekesszékből is jól használható. A zuhanyzó perem nélküli, közvetlenül mellette segélyhívó található, ami a recepción szól (figyelem: a személyzet csak 7-20 óra között tartózkodik ott. Az Online Smart Recepció(OSR) áll 0-24 óráig a vendégek rendelkezésére). A WC a fürdővel egy helyiségben található, szabályosan a fal felőli oldalán fix másik oldalán lehajtható kapaszkodóval.

Az utcafront szintjén lévő kellemes hangulatú étkezőt és a recepciót lépcső köti össze, az utcafrontról azonban akadálymentes bejárattal megközelíthető. Lehetőség van az étel saját szobában való elfogyasztására is. 

A panzió weboldalán külön akadálymentes menüpont nem található.
A főoldalon említésre kerül a “mozgássérültek számára kialakított szoba”, a Szobák menüben azonban leírást, képeket sajnos nem találunk róla.
Látássérültként/vakként a honlap áttekinthető, képernyőolvasóval működik, a menüpontok címkézettek. A szobafoglalás vakként azonban a dátumválasztó miatt nem működik. A képek nincsenek feliratozva.

Megközelítés:
autóval, a panzió előtt limitált a parkolási lehetőség van,  ezért érdemes a zárt udvarban található tíz férőhelyes parkolót igénybe venni. Itt egy akadálymentes parkoló található.

busszal, a Főpályaudvarról a 33-as akadálymentes járattal, a Tettye utcánál kell leszállni. A buszmegálló szigetéről menetiránnyal megegyezően haladva tudunk akadálymentesen lejutni. A Kálvária utcán 50 métert megtéve a Panzióhoz jutunk.