Projekt címe:
Fair Care
Learning and Training for Inclusion and Self-determination in Long Term Care
/Tanulási és képzési lehetőségek a társadalmi befogadás és az önrendelkezés érdekében a hosszú távú gondozásban
Projekt időtartama:
2024.10.01.- 2027.05.31.
Partner szervezetek:
Verein zur sozialen und beruflichen Integration e.V. – NÉMETORSZÁG
Cooperativa Sociale Cooss Marche Onlus Societa Cooperativa Per Azioni – OLASZORSZÁG
Ske Pelendriou – CIPRUS
People First Közhasznú Egyesület – MAGYARORSZÁG
Social Enterprise International Tuatha Ltd – ÍRORSZÁG
3IN Social, SCCL – SPANYOLORSZÁG
Projekt összefoglaló:
A FairCare holisztikus (rendszerszemléletű), átfogó képzési programot dolgoz ki a célcsoportokkal együttműködésben, amelyet a projekt partnerek által létrehozott helyi FairCare képzési központokban valósítanak majd meg. E képzési program célja, hogy a fogyatékossággal élő és/vagy gondozásra szoruló embereket képessé tegyék az önrendelkezés gyakorlására a tartós ápolásban/gondozásban. A tréning támogatni fogja őket abban, hogy saját szükségleteiket és kívánságaikat hatékonyabban kommunikálják informális gondozók felé (pl. rokonok és partnerek) és formális gondozóik felé (pl. hivatásos ápolók), és ezáltal nagyobb önrendelkezést gyakorolhassanak a mindennapi életükben.
Háromféle képzés kerül kidolgozásra:
1. Sorstársi képzés a fogyatékossággal élők/idősek számára. Ezáltal ők sorstársi tanácsadókká válhatnak.
2. Együttműködésre irányuló képzés a három célcsoport közös munkájához.
3. Közösségi szintű képzés a tartós ápolásról/gondozásról.
Projekt kimenetek:
A FairCare Módszertan nyújt áttekintést a projekt elméleti hátteréről.
A FairCare Tananyaghoz és tanfolyamhoz kidolgozzuk a FairCare Eszköztárt, videós oktatóanyagokat és egy online FairCare együttműködési eszközt.
A képzéseket a partnerországokban helyben létrehozott FairCare képzőközpontokban fogják tartani a partnerek.
A FairCare Kézikönyv gyakorlati útmutatást nyújt a szociális és gondozási szolgáltatásokban dolgozó szakemberek számára a projekt adaptálásához. Ehhez további támogatást nyújt a FairCare Memorandum, mint küldetésnyilatkozat.
Célcsoportok:
1. Az elsődleges célcsoportot az idősek és a gondozásra szoruló fogyatékossággal élők alkotják, akik a választott lakókörnyezetükben, megfelelő támogató szolgáltatások biztosítása mellett szeretnének önrendelkező életet élni.
Az idősek és fogyatékossággal élők csoportja nagyon heterogén. Sokan az életkoruk miatt válnak valamilyen szinten fogyatékossá. Az idős emberek nem feltétlenül tekintik magukat fogyatékossággal élőnek, ám valójában hasonló tapasztalatokkal rendelkeznek. Például sokszor őket sem tartja képesnek a társadalom arra, hogy önállóan és önrendelkezve éljenek egy magas szintű támogatás igénybevételével.
2. A másodlagos célcsoportot a rokonok, barátok, vagyis az úgy nevezett informális gondozók jelentik.
Ők biztosítják azokat a szükséges gondozási és támogatási szolgáltatásokat, amelyeket a professzionális ellátórendszer nem, vagy nem kellő mértékben, nem a kívánt formában és minőségben tud biztosítani. Csakúgy, mint az első célcsoportnak, e csoportnak is vannak egyéni igényeik és kihívásaik, amelyek meghatározzák a szükséges támogatást. Az informális gondozók azonban leggyakrabban nem rendelkeznek a feladataik ellátásához szükséges képzettséggel és készségekkel, és nem tekintik őket a gondozás megszervezésében és biztosításában jártas és tapasztalt erőforrásoknak.
3. A harmadlagos célcsoportot a formális gondozók alkotják.
Ők azok, akik olyan támogatási és gondozási rendszerben szeretnének dolgozni, amelyben szakmai tudásukkal hozzájárulnak ahhoz, hogy a gondozásra szoruló emberek a lehető legnagyobb önrendelkezéssel, biztonságban és önállóan éljenek, és részesei legyenek a társadalmi életnek.
A cél, hogy mindhárom célcsoport szorosan együttműködő módon lépjen kapcsolatba egymással.
További célcsoportokat jelentenek a projektben a hozzátartozók és a gondozásra, támogatásra szorulók önérdekvédelmi és önképviseleti egyesületei, szakmai egyesületek, önkormányzati döntéshozók és szociális szolgáltatók.
A People First Egyesület, mint magyarországi partner fő feladata a projektben:
Mint minden nemzetközi projektben, itt is fő feladatunknak a “Semmit rólunk nélkülünk!” elv képviseletét tartjuk, vagyis a fogyatékossággal élők bevonását minden szinten, hiszen ők saját területük legjobb szakértői.
A FairCare projektben a People First Egyesület felelős annak teljeskörű akadálymentességért. A tréninganyagban a “gondozásra szoruló emberek önrendelkezése és önérvényesítése” fejezetet dolgozzuk ki, és kifejlesztünk egy FairCare digitális együttműködési eszközt. Egyesületünk feladata a Felhasználási terv és a Kommunikációs stratégia kidolgozása, valamint a a közösségi médiával és a weboldallal kapcsolatos tevékenységek koordinálása.